AKP'den bu sefer de Ahmet Kaya açılımı

AKP'den bu sefer de Ahmet Kaya açılımı
AKP'den bu sefer de Ahmet Kaya açılımı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır mitingi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Kürtçe TV'nin güçlendirilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Başbakan Erdoğan, Ahmet Kaya'nın naaşının Türkiye'ye getirilmesi için girişim başlattıklarını açıkladıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır mitingi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. İşte CHP lideri Baykal'ın "düello" çağrısına, "ona o primi yaptırmam" sözleriyle cevap veren Erdoğan’ın gündeme dair açıklamaları:

Diyarbakır'da iyi sinyal aldım

İlgi alaka gayet iyiydi. Meydanın coşkusu gayet iyiydi. Yani havanın yağışlı olmasına rağmen meydandaki bu durum. Diyarbakır'da olumlu sinyaller görüyorum. Buraların en hassas yeri Bağların Kuruçeşme'sidir. Herhangi bir fiili durum olmadı ama. Gelirken Bağlar'da 5-6 noktada durdum. Çocuklara oyuncak dağıttım. Çok güzeldi...

100 lira taksitle ev imkanı

Bölgede sosyo-ekonomik dengeleri ciddi manada değiştirdik. Bölge şimdi ilk defa modern hastane, modern okullar görüyor. Yeni açılışını yaptığımız 537 yataklı eğitim araştırma hastanesi bu bölgenin bir numaralı hastanesi oldu. Diyarbakır'da ilk defa 4 bin tane bütün çevre düzenlemesiyle peyzajıyla bütün modern konutları halka teslim ettik. Şimdi 45 metrekarelik hiç imkanı olmayanlara peşinatsız ayda 100 lira taksitle 20 yıl vadeli konut yapıyoruz. Eğer hiç parası yoksa o 100'ü de ödeyemiyorsa Sosyal Dayanışma Fonu'ndan bunlara maaş bağlıyoruz. O maaştan ödesin ki ev sahibi olsun.

Kaya ailesinin yaklaşımı olumlu

Arkadaşlar TRT Şeş'in güçlendirilmesi için çalışma yapıyor. Farsça ve Arapça yayınlar onu takip edecek. Program içeriğini çeşitlendirebilirsek ben inanıyorum Kuzey Irak'ta olsun Irak'ın daha da merkezine doğru çok daha büyük ilgiler uyandıracak. Biraz TRT'deki arkadaşlarda ürkeklik var. Mesela ben şeyi söylüyorum. Almanya'da olan Şıvan'ı getirebilirsiniz. Ertuğrul Günay Bey'e dedim. "Ahmet Kaya'nın eşiyle bir görüş. Eğer kabrini buraya taşımak isterlerse aldıralım." Olumlu bir yaklaşım söz konusu... Belediye Başkanlığı'ndan Ahmet'le tanışırım. Sağ olsun hangi programa davet etsem gelmiştir. Ücret talep etmemiştir.

"Moderatöre vuracaktım"

Davos'ta moderatöre öyle "elimin tersiyle itmek" gibi bir şey geçti içimden. Gittim geldim yani. Omzuma elini attığı anda orada denge değişti. Çünkü, böyle bir edepsizlik, terbiyesizlik olmaz. Dikkat ederseniz Davos'u hiç kullanmıyorum. Çünkü bir istismar vesilesi olmasını istemiyorum. Kendi ülkesinin liderlerinin başka ülke liderleri karşısında el pençe divan durmasın bu millet istemiyor. Kendi onuruna kendi izzetine onu yediremiyor. Sakarya'da Camili Osman Bey İlköğretim Okulu'nun açılışında hediye verirken bir kız öğrenci "One minute" dedi...

Bölgesel milliyetçiliği çökerttik

Bölgesel milliyetçiliği de ciddi manada çökerttik. 11.7 katrilyon biz sadece Güneydoğu Anadolu'ya ve Doğu Anadolu'ya yatırım yapmışız. Şimdi Diyarbakır'ın yolu olmayan köy kalmadı. Suyu olmayan köy kalmadı.

Ergenekon arınmadır

Şimdi biz yasal düzenlemeler olarak, insanımızın düşünce özgürlüğü noktasında ciddi açılımlar gerçekleştirdik. Fakat bölge halkının en çok mutlu olduğu açılımlardan bir tanesi Ergenekon'dur. Ve bu Ergenekon olayından ciddi manada bölge halkı yaptırdığımız kamuoyu araştırmalarında da çıkıyor. Mutlu memnun. Ve bu süreçte iktidarımızın ne kadar önemli rol oynadığı sumen altı edilmediği çok açık net ortaya çıktı. Bu konunun peşini bırakacak değiliz. Yani bu olay nereye varırsa varsın devam edeceğiz.

Bu iş durmaz, yavaşlamaz

Ama takdir edersiniz ki biz yasamanın içinde varız, yürütmenin içinde varız. Ama yargıda biz yokuz. Yargıya müdahale gücümüz de yok. Yargıdan beklenen bizden beklenirse bize haksızlık olur. Şimdi boyutunu görmeliyiz. Kaldı ki şu anda yaptıklarımızın bedeli ne olacak şimdi değil gelecekte olacak. Ama biz bu bedeli düşünmüyoruz. Şimdi biz ülkemize bedel ödetmek istemiyoruz.

Bu ülke bugüne kadar çok bedel ödedi. Onun için de İtalya'da temiz eller operasyonunu bu ülke hep konuştu. Ama yapamadık. Onun için diyoruz ki arındırılmış Türkiye. Aynen temiz eller bizde de olması lazım. Bu bir arınma operasyonu. Burada durma yok. Bu işin yavaşlaması diye bir şey olmaz.

Deniz Feneri ile ne alakamız var?

Dosya göstermeye gelince Deniz Feneri'yle ilgili. Bildiğim kadarıyla Sayın Baykal avukat. Ve bir avukat uluslararası bir yargıda yani Alman mahkemelerinde görülen bir dava için burada dava açılması olayını nasıl olur da gündeme taşır. Burada sadece bir iktidar partisiyle sürekli ilintili hale getirir.

Adalet Bakanlığı Alman Adli makamlarıyla görüşmeleri yapmış. Dosya talebinde bulunmuş ve bu dosya Türkiye'ye gelir. Geldikten sonra hakikaten suç unsuru varsa Adalet Bakanlığı da gereğini o zaman yapar. Ama dosyayı alıp böyle elinde sağda solda sallamak. Kaldı ki bunu bir seçimde bu şekilde yapmanın anlamı ne? Yani bunun bizim parti ile ne alakası var?

Doğan Grubu incelemeye takıldı

Cezanın Doğan Grubu'nu cezalandırmak amacıyla olduğu söylemini, grubun kendisini savunma yaklaşımı olarak görüyorum. Biz hükümet olarak, "Maliye Bakanlığı'na soruşturma açacağız" demeyiz. Veyahut da "oranın dosyalarını incelemeye alın" demeyiz. Maliye Bakanlığı hesap uzmanlarıyla, vergi denetmenleriyle kontrolörleriyle bu tür kararları alırlar ve belli bir süreyle sürekli olarak kontrol ederler.

Nitekim Doğan Medya Grubu da buna takılmıştır. Nitekim daha önce de çok ciddi bir rakamla bu işe takıldı. Ve kendileri uzlaşma talebinde bulunarak uzlaşmaya gittiler ve uzlaşma sonucunda çıkan cezayı ödediler. Yani bu bütün medya gurupları için aynı şekilde Maliye Bakanlığı'nın periyodik bir işlemi. Mesela aynı şekilde SPK'nın var. Sermaye Piyasası Kurulu. Bağımsız kurum bu. Onu da mı ben yönlendiriyorum?

OBAMA iLE G-20’DE GÖRÜŞECEĞiZ

Diyarbakır'dan Ankara'ya dönüşte uçakta konuştuğumuz Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile ilgili şunları söyledi: "Sayın Obama, telefon görüşmemizde Türkiye'nin Ortadoğu'daki liderliğine atıfta bulundu. Ortadoğu'da müşterek çalışmanın gereğinden bahsetti.

Biz de bölgede Türkiye ile müşterek çalışma yapılmasının diğer ülkelere göre çok daha isabetli bir seçim olacağını söyledik. Batı ülkelerinin Ortadoğu'da ilişki kurmada sıkıntılarının olduğuna inanıyorum. Biz Ortadoğu ülkeleriyle de Batı ülkeleriyle de iletişim ağını gayet başarılı kurabilen ülke durumundayız.

Demokratik laik, sosyal bir hukuk devleti özelliği Ortadoğu'da başka hiçbir ülkede yok. Bunun yanında halkının yüzde 99'u Müslüman bir ülkeyiz... Öyle sanıyorum ki 1-2 Nisan'da Londra'da yapılacak G-20 Zirvesi'nde Obama ile ayrıntılı görüşme fırsatımız olacak.” (Bugün)