AKP'den CHP'ye dört öneri

346 maddelik TCK tasarısıyla ilgili AKP ile CHP arasında uzlaşma arayışı devam ediyor.

ANKARA - 346 maddelik TCK tasarısıyla ilgili AKP ile CHP arasında uzlaşma arayışı devam ediyor. AKP, tabandandan gelen tepkileri de dikkate alarak yasa tasarısıyla ilgili olarak ilk aşamada CHP'ye dört maddelik öneri götürdü.
AKP'nin sunduğu değişiklik önerileri 'türban giyene ceza', 'türbana geçit vermeyene ceza', 'orduevlerinde türban' ve 'din adamları' konularından oluşuyor. AKP'nin önceki gün kendilerine ilettiği öneri metnini incelemeye alan CHP'nin, yanıtını yarın Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e iletmesi bekleniyor.
Zinanın yeniden suç sayılmasına ilişkin hükmün CHP'ye sunulan öneri metninde yer almadığı ifade edildi. AKP'nin bu değişikliği CHP'nin de 'destek vermesi' halinde ortak önergeyle gündeme getirmeyi planladığı kaydedildi. Anayasa Mahkemesi'nin zinayla ilgili hükmü iptal ettiğini anımsatan AKP yöneticileri, 'AB ülkelerinde suç sayılmıyor' görüşünü de dikkate aldı. AKP, CHP'den gelecek yanıta göre 31 Ağustos'ta olağanüstü toplantı çağrısına ilişkin başvuruyu TBMM Başkanlığı'na verecek. CHP ise, Adalet Komisyonu'nda uzlaşmayla kabul edilen tasarı metninin yeni uzlaşma sağlanması halinde değiştirilmesinden yana.
CHP'nin tasarı konusunda AKP'den istediği değişiklikler ise şunlar:
"'Ayrımcılık' başlıklı 122. madde 'olumlu ayrımcılığı' da içerecek şekilde yeniden düzenlenmeli. Devlete karşı işlenen suçlar bölümünde yer alan maddelere 'ya da hukuka aykırı başka bir davranış' ibaresine yer erilmeli. Tasarıdaki basın özgürlüğünü kısıtlayan maddeler temizlenmeli"