AKP'den CMK'ya itiraz: Ajanlık gelir

Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) tasarısının, devlete ajan kullanma ve teknik araçlarla izleme yetkisi veren hükümleri tartışmalar arasında kabul edildi.

ANKARA - Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) tasarısının, devlete ajan kullanma ve teknik araçlarla izleme yetkisi veren hükümleri tartışmalar arasında kabul edildi. TBMM'de önceki gün 129 maddesi kabul edilen CMK
tasarısı üzerindeki görüşmelere dün devam edildi. CHP'lilerin itirazlarına AKP'li Ersönmez Yarbay da katıldı. 'Gizli soruşturmacı' maddesiyle 'ajan provokatörlüğü' resmi hale getiriyoruz" diyen Yarbay, savcıların da istihbarat servisinin oluşturulduğunu öne sürdü. Abdullah Çatlı ve Alaattin Çakıcı gibi isimlerin resmileştirildiğini ifade eden Yarbay, "Bu madde devleti töhmet altında bırakır" dedi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise "Örgütlere her istediğini yaptığı özgürlüğü veremeyiz, devlet güvenliği için gerekli" diye, CMK'yı savundu. Düzenlemeye göre, avukat büroları mahkeme kararıyla ve savcı denetiminde aranabilecek. Savcının kararıyla şüpheli ya da sanık telefonları dinlenebilecek.