AKP'den destek: Baykal başarılı

AKP'li Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, seçim sonuçları nedeniyle eleştirilen CHP lideri Deniz Baykal'a 'destek çıktı'.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

ANKARA - AKP'li Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, seçim sonuçları nedeniyle eleştirilen CHP lideri Deniz Baykal'a 'destek çıktı'. CHP'nin 'gereğinden fazla' eleştirildiğini söyleyen Şahin, "Yüzde 20 oy almalarını bekliyorduk, bu, bizim için daha iyi olurdu. Ancak sonuç çok büyük başarısızlık sayılmaz. CHP oylarında büyük düşme yok. Üstüne bu kadar gidilmemeli" dedi.
Başbakan Yardımcısı Şahin, 28 Mart yerel seçimlerinden sonra CHP'ye yöneltilen eleştirileri 'haksız' bulduğunu söyledi. CHP'nin, kamu yönetimi reformunun Meclis'teki görüşmeleri sırasında kendisi ile sert polemiklere girdiğini hatırlatan Şahin, oy kaybında 'yapıcılıktan uzak muhalefet tarzının' etkili olabileceğini savundu. Şahin, "CHP muhalefet anlayışını gözden geçirmeli. Tenkit ediyor, nasıl yapılacağını söylemiyor" dedi.
'MHP'nin tavrı etik dışı'
Şahin, CHP'ye yapılanı haksız bulurken, MHP'yi ise sert birdille eleştirdi. MHP'nin Kıbrıs konusunu seçim meydanlarında kullanmaya çalıştığını belirten Şahin, "Hükümet Kıbrıs'ı elden çıkarıyormuş gibi propaganda izlediler. Kıbrıs bir devlet politikasıdır. MHP'nin bir devlet politikasına karşı çıkarak hükümeti yıpratmaya çalışması, siyasi etik açısından doğru değil" dedi.