AKP'den dokunmaya erteleme

Yasama dokunulmazlığının sınırlandırılmasına 'yargıya duyulan güvensizlik' nedeniyle karşı çıkan AKP, milletvekillerine de dokunmuyor.

ANKARA - Yasama dokunulmazlığının sınırlandırılmasına 'yargıya duyulan güvensizlik' nedeniyle karşı çıkan AKP, milletvekillerine de dokunmuyor. TBMM Karma Komisyonu'nda oluşturulan Hazırlık Komisyonu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin de aralarında bulunduğu 11 milletvekili hakkındaki 19 dosya ile ilgili yargılamanın dönem sonuna ertelenmesine karar verdi. CHP'liler, AKP'lilerin oylarıyla alınan bu karara itiraz etti. Karara muhalefet şerhi koyan CHP'li
Atilla Kart ile Tuncay Erçenk seçilme engeli oluşturan suçlardan dolayı milletvekillerinin yargılanmalarının sağlanması gerektiğini belirtti. Aksi bir uygulamanın kamu vicdanını rahatsız edeceği kaydedilen muhalefet şerhinde, "Milletvekilliğinin bir imtiyaz aracı olarak kullanıldığı düşüncesi kamuoyunda pekişecektir. Bu kanı, yolsuzlukla mücadeleyi de olumsuz anlamda etkileyecektir. Böyle bir sürecin doğmasına fırsat vermemek gerekir" denildi.