AKP'den gece 'acil sezaryen'

AKP'den gece 'acil sezaryen'
AKP'den gece 'acil sezaryen'

ANKARA-İSTANBUL- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıklamalarının ardından tartışmaları alevlenen sezaryenle ilgili yasal düzenleme jet hızıyla Meclis’ten geçmek üzere. Buna göre sezaryen ancak tıbbi zorunlulukta yapılacak.
Sezaryenle ilgili düzenleme TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı AKP ’li Cevdet Erdöl tarafından önceki gece TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Teklif dün de TBMM Sağlık Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasa tasarısıyla birleştirildi.
 
Hekim sorumlu değil
Bu duruma tepki gösteren CHP ’liler toplantıyı terk ederken, düzenleme kabul edildi. Buna göre, gebe veya rahimdeki bebek için tıbbi zorunluluk bulunması halinde doğum, sezaryenle yaptırılabilecek. Gerekli tedbirlere rağmen, doğumu takiben anne veya bebekte meydana gelebilecek istenmeyen sonuçlardan dolayı hekim sorumlu tutulamayacak.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, teklifteki ‘hekim sorumlu tutulamaz’ düzenlemesinin dava açılmasına engel olmadığını dile getirdi. Düzenlemeye, hekimin sorumlu tutulamayacağı ifadesinin üzerinde çok düşünülerek konulduğunu, bu sayede doktorun normal doğuma yöneleceğini söyledi. 

Panik atağa heyet raporu
Yasanın çıkmasının ardından ikincil düzenlemelerle konuya açıklık getirileceğini belirten Akdağ, “Bundan sonra doktorun ya da hastanenin doğum öncesinde hastaya ‘normal mi sezaryen mi’ diye soramayacağını söyledi. Sezaryenin ihtiyaç olması halinde hamilenin hem bedensel hem ruhsal durumunun dikkate alınacağını ifade eden Akdağ, ruhsal duruma ilişkin olarak panik atak ve doğum korkusunu örnek gösterdi. Hamilenin panik atağı ya da doğum korkusu olması halinde sezaryen olup olmayacağına ya heyet ya da doktor karar verecek. Uzmanlar yasal düzenlemeyi şöyle yorumladı: 

Türkiye Maternal Fetal Tıp ve Perinatoloji Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Hayri Ermiş:
Sezaryende talep zaten hastadan geliyor. Ama her meslekte olduğu gibi doktorlar arasında da işin suyunu çıkartanlar var. Normal doğumda risk yüzde 3-4’tür. Planlı sezaryende ise problem ihtimali yok denecek kadar az. Ancak acil olarak yapılan sezaryenlerde problem olasılığı var.
Normal doğum yapılabilecek en iyi hastaneler eğitim ve araştırma hastaneleri. Ama orada da yeteri kadar nöbetçi doktor yok. Devlet hastanelerinde asistanlar nöbet tutup normal doğum yaptırıyorlar. 

Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Eriş Bilaloğlu:
Hekim hastasına normal doğum yaptırırken başına bir şey gelebilir diye sezaryen yapmayı tercih etmiyor. Sezaryendeki artışı yalnızca hekimlerin bu konuyla ilgili çekincelerine bağlayarak izah etmeye çalışamak eksik bir bakış açısı olur. (RADİKAL)