AKP'den Kutlu'ya uyarı cezası

Atatürk'ün mareşal üniformalı fotoğrafının kaldırılmasını istediği için disipline sevk edilen Adıyaman Miletvekili'ne uyarı cezası verildi.

Atatürk'ün mareşal üniformalı fotoğrafının TBMM'den kaldırılmasını istediği için AKP Grup Disiplin Kurulu'na sevk edilen Adıyaman Miletvekili Hüsrev Kutlu'ya uyarı cezası verildi.
AKP Grup Disiplin Kurulu bugün yaklaşık 1 saat süreyle Kutlu'yu dinledi. İddiaları yanıtlayan Kutlu, "Gazeteci arkadaşlarla sohbet ediyorduk. Tamamen bir sohbet toplantısıydı. Ancak konuşmam biraz çarpıtıldı, amacı dışına çıkarıldı. Ben gazetelerde çıkan şeyleri kastetmemiştim" dedi. Kutlu'yu dinledikten sonra nasıl bir karar verileceği tartışmaya açıldı. Disiplin Kurulu üyelerinin tümü, Kutlu'nun sözlerinde ihracı gerektirecek bir unsur bulunmadığını kararına vardı. "Tüm kitapları karıştırdık, bu sözlere yönelik bir müeyyide görünmüyor" diyen üyeler, Kutlu'nun AKP Müşterek Disiplin Kurulu'na sevkine gerek görmedi, ancak uyarılmasını benimsedi. AKP'de tedbirli ihraç veya tamamen ihraç kararlarını sadece Müşterek Disiplin Kurulu alabiliyor. Kutlu'nun uyarı cezasına itiraz hakkı bulunuyor.