AKP'den MHP'ye 'ahlaksız teklif' iddiası

AKP'den MHP'ye 'ahlaksız teklif' iddiası
AKP'den MHP'ye 'ahlaksız teklif' iddiası
MHP'li Nevzat Korkmaz: Yerel seçim oylamasında AKP'li bir milletvekili MHP sıralarına gelerek, "Oy kullanmayanlar adına oy kullanalım" dedi, kovaladık!
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Meclis Genel Kurulu’nun dün 14.00’de başlayıp sabaha karşı 03.35’de sona eren gergin toplantısında MHP ’den ilginç bir iddia geldi. MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, erken yerel seçimlere ilişkin anayasa değişikliği oylamasında AKP ’li vekillerin kendilerine ‘oy kullanmayanların yerine oy kullanma’ teklifi ile geldiğini öne sürdü. Bu iddia AKP ile MHP'li milletvekilleri arasında sert tartışmalara neden oldu.

Meclis Genel Kurulu’nda Finansal Kiralama’ya ilişkin tasarının görüşmelerinde ‘sahte oy’ tartışmaları yaşanırken, MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, yerel seçimlerin 27 Ekim 2013’e alınmasına ilişkin Anayasa değişikliği oylamasında AKP’li bir vekilin MHP sıralarının arkasına gelerek, “Oy kullanmayan arkadaşlar var, listeye baktım, onlar adına oy kullanalım” teklifi yaptığını söyledi. Korkmaz, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’a dönerek, “Geldi ve sonra ne cevabı aldı biliyor musunuz Sayın Elitaş? MHP’nin milli iradeye saygısından dolayı o sıralardan kovalandı. Bu söze herhalde artık, söyleyeceğiniz, ekleyeceğiniz bir şey olmasa gerek” dedi.


AKP’Lİ ÖZEL TEPKİ GÖSTERDİ
Bu sözlere AKP Isparta Milletvekili Recep Özel, “Sayın Başkan, bize iftira atıyor” diyerek tepki gösterdi. Korkmaz’ın, “Korkma, ben söyleyeceğimi söyledim, sen gelir, buraya şey yaparsın” sözlerine Özel, “Cevabını alacaksın şimdi” diye karşılık verdi. Korkmaz ise, “Bak, oradaki bütün arkadaşlar şahit bu işe” dedi. Daha sonra AKP’li Özel söz alarak, MHP Isparta Milletvekili Korkmaz’ın kendisi hakkında bir iddiada bulunduğunu belirtti. Bunun üzerine Korkmaz, “İsim vermedim” derken, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, “Ortaya çıktı kimin dediği” diye laf attı. AKP’li Özel, iddiayı kürsüden yalanlarken, bu konudaki tartışmalar ise tutanaklara şöyle yansıdı:

RECEP ÖZEL (AKP)- Kimseye yanlış oy kullandırtma yönünde bir temasım olmamıştır; bir.
NEVZAT KORKMAZ (MHP)- Milliyetçi Hareket Partisi Grubu’nun arkasından kovalandın Recep Bey.
RECEP ÖZEL (AKP-Devamla) - Biz, bu Anayasa oylamasını AK Parti ve MHP grubu olarak verdik, ikimiz birlikte verdik arkadaşlar. Demek ki, kimin kimi sattığı, niye 360 oy çıktığı sizin bu şeyinizden belli.
MEHMET GÜNAL (MHP) - İsim söylememiş, sen niye alınıyorsun o zaman?
LÜTFÜ TÜRKKAN (MHP) - Sen niye alındın peki?
MEHMET GÜNAL (MHP) - Sen niye alındın? Sen niye alındın? İtiraf ediyorsun.
RECEP ÖZEL (AKP-Devamla) - Şimdi, bu Nevzat Korkmaz denilen arkadaş, Isparta Milletvekili’nin bu kini, nefreti niye biliyor musunuz arkadaşlar? Ak Parti Hükümeti kendisini daire başkanı yaptı İçişleri Bakanlığı’nda.
MEHMET GÜNAL (MHP) - Suçüstü yakalandı valla!
RECEP ÖZEL (AKP-Devamla) - Ve 2004 yılında Yalvaç Belediye Başkanı olmak için bana müracaat etti, benim odama geldi “Ben Yalvaç’a Belediye Başkanı olmak istiyorum Ak Parti’den” dedi. (AK PARTİ sıralarından alkışlar, MHP sıralarından gürültüler)
MEHMET GÜNAL (MHP) - Ayıp, ayıp!
ÖZGÜR ÖZEL ( CHP ) - Ayıp, ayıp ya! Ayıp ayıp!
MEHMET GÜNAL (MHP) - Sen herkesin gözü önünde yaptın o sahtekârlığı.
RECEP ÖZEL (AKP-Devamla) - Biz kendisini AK Parti’den aday yapmadık, AK Parti’ye kini ve nefreti oradan gelmektedir. Kendisine, “Erkan Mumcu’ya git, Yalvaçlıdır o da” dedim, “Erkan Mumcu seni aday yaparsa olabilir” dedim.
HAYDAR AKAR (CHP) - Recep, sahte oy nasıl kullandıracaksın, onu anlat.
RECEP ÖZEL (AKP-Devamla) - Erkan Bey kendisinin kalitesini, kalibresini biliyormuş ki partiden aday yapmadı. AK Parti, böyle kalibresiz kişileri aday yapmadığından dolayı ne kadar büyük olduğunu sizlere bir kez daha…
LÜTFÜ TÜRKKAN (MHP) - Sen öyle bir şey söylemediğine dair yemin eder misin?
RECEP ÖZEL (AKP-Devamla) - Bana bu imkânı tanıdığı için de Nevzat Korkmaz’a teşekkür eder, hepinize saygılar sunarım efendim. (AKP sıralarından alkışlar, MHP sıralarından gürültüler)
BAŞKAN - Sayın Özel, teşekkür ediyorum.
NEVZAT KORKMAZ (MHP) - Sen herkesin gözü önünde ne yaptın? O saatte geldin, sen burada hepimizin önünde getirdin buraya.
MEHMET GÜNAL (MHP) - “Şerefsizim yaptıysam” diye söyle
BAŞKAN - Lütfen, siz de iki dakika… Ama lütfen keselim artık. Buyurun. (MHP sıralarından gürültüler) Tamam, arkadaşınızı dinleyin. Lütfen, lütfen. Buyurun Sayın Korkmaz.
NEVZAT KORKMAZ (MHP) - Evet, Sayın Başkan…
ALİ ÖZ (MHP) - Devlet senin babanın çiftliği mi?
NEVZAT KORKMAZ (MHP) - Sayın Başkan biraz önce ben burada konuşma yaparken Recep Özel ismini zikretmiş miydim arkadaşlar? (MHP sıralarından “Hayır” sesleri) Peki o, bu kürsüye niye geldi?
MEHMET GÜNAL (MHP) - Suçunu itiraf etmeye…
NEVZAT KORKMAZ (MHP) - Demek ki arka sıralarda dolaşan zatı muhterem kendisiydi. (MHP sıralarından “Evet!” sesleri)
OKTAY VURAL (MHP)- Hamamda daha fazla kese lazım buna kirlerinin çıkması için.
NEVZAT KORKMAZ (MHP) - Evet, şimdi, bakın kıymetli arkadaşlar benim Adalet ve Kalkınma Partisi ’nden belediye başkan adayı olmam için kendisine geldiğim gibi bir iftirada bulundu.
RECEP ÖZEL (AKP) - Odama geldin.
MEHMET GÜNAL (MHP) - Odana gelmiştir de ne dedi?
NEVZAT KORKMAZ (MHP-Devamla) - Bak, şimdi, namusun, şerefin, Allah’ın, kitabın, dinin üzerine yemin eder misin?
RECEP ÖZEL (AKP) – Ederim.
NEVZAT KORKMAZ (MHP-Devamla) - Yazıklar olsun! Başka bir şey demiyorum.
LÜTFÜ TÜRKKAN (MHP) - Tüh yazıklar olsun, yalancı Recep seni ya, yalancı Recep!
OKTAY VURAL (MHP) - Ya sahte oy kullandınız, utanmadan konuşuyor be! Utanmadan çıkıyorsun, itiraf ediyorsun orada.
LÜTFÜ TÜRKKAN (MHP) - Recep sahtecisin sen, cebindeki para bile sahtedir be! Sen kurbanı bile sahte parayla kesmişsindir.
NEVZAT KORKMAZ (MHP) - Yazıklar olsun, başka bir şey demiyorum. Bak, yazıklar olsun.
BAŞKAN - Tamam, Sayın Korkmaz.
NEVZAT KORKMAZ (MHP-Devamla) - Bakın, söylüyorum arkadaşlar, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin sadece belediye başkanlığına değil, herhangi bir seçilmişlik görevinde görev almak için ne Sayın Özel’e ne de başka birine gittiysem arkadaşlar namerdim.
RECEP ÖZEL (AKP) - Geldin, odama geldin.
NEVZAT KORKMAZ (MHP) - Hah, bak “Odana geldim” başka bir şey, söylemiştim.
OKTAY VURAL (MHP) - Sahte oy kullanan bir adamsın, senin artık yemin etmen neye yarar?
NEVZAT KORKMAZ (MHP- Devamla) - Bak, bana kardeşim orada suçüstü yakalanmış olmaktan dolayı başka bir iftirada bulunuyorsun. Ha, bir de başka bir şey söyleyeyim: Kıymetli arkadaşlar ben İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Dairesi Başkanlığı’na 57’nci Hükümet zamanında atandım, yanlış bilgilerle Genel Kurulu yanıltıyorsun, benim ne dün ne bugün ne de yarın AKP’yle işim olmaz. Ben Allah’a bin şükür Türk İslam ülküsüne gönül vermiş, alnı açık, başı dik yürüyenlerdenim. (MHP sıralarından alkışlar) Kalibre konusuna gelince, senin gramın benim kalibremi ölçmeye yetmez. Teşekkür ediyorum. (MHP sıralarından alkışlar)
BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, Alim Işık…
OKTAY VURAL (MHP) - Sayın Başkan, bakın, önemli bir konu.
NEVZAT KORKMAZ (MHP) - Nasıl iftira ediyorsun ya?
OKTAY VURAL (MHP) - Bu konuda, sahte oy kullanılması konusunda bir beyan yapılırken bir milletvekilinin çıkıp bunu düzeltmesi, o beyanı yaptığını ortaya koyuyor. (MHP ve CHP sıralarından “Doğru!” sesleri) Çok üzüntü verici… Çok üzüntü verici.
MUSTAFA ELİTAŞ (AKP) - Sayın Başkan…
BAŞKAN - Değerli arkadaşlarım, bir saniye…
OKTAY VURAL (MHP) - Yani neden diğer sayın milletvekilleri itiraz etmediler, niye etmediler? Niye Osman Bey, niye Çağatay Bey etmedi de Recep Bey söyledi?(AK PARTİ sıralarından gürültüler)
MUSTAFA ELİTAŞ (AKP) - Sayın Başkan, hatip buradaki iftirasının utancı altında “Recep Özel’in ismini zikretmedim.” dedi… Bakın, konuşmasında görüntülere bakın…
OKTAY VURAL (MHP) - Demek ki söylemiş, demek ki oradaymış.
MUSTAFA ELİTAŞ (AKP) - Recep Özel’in ismini zikretmedi ama işaret etti. Buradaki iftiranın utancı altında…
LÜTFÜ TÜRKKAN (MHP) - Bundan sonra ismin “Sahteci Recep” kaldı Recep, haberin olsun! Sahteci Recep oldun…
OKTAY VURAL (MHP) - Sayın Başbakan da “Recep” isminden vazgeçecek bunu görünce!
SEYFETTİN YILMAZ (MHP) - Erbakan’a da ihanet…
BAŞKAN - Sayın Işık, buyurun.(MHP sıralarından alkışlar) Süreniz on dakika.
NEVZAT KORKMAZ (MHP) - Sayın Elitaş, bak, başınıza iş açacak, onu zapturapt altına alın, başınıza iş açacak.
BAŞKAN - Dinleyelim lütfen.
SITKI GÜVENÇ (AKP)- Yemin etmedi Recep bey, yemin etmedi, “Namerdim” dedi.
RECEP ÖZEL (AKP) - Edemez ki!
LÜTFÜ TÜRKKAN (MHP) - O etse ne olur? “Yaptıysam şerefsizim” desin bakalım, o çıksın “Yapmadım” desin, çıksın desin. Hadi çık de ki yapmadım… (AK PARTİ ve MHP sıralarından gürültüler)
RECEP ÖZEL (AKP) - Derim…
BAŞKAN - Yahu oturun yerinize lütfen. Şu elini de cebinden çıkar.
LÜTFÜ TÜRKKAN (MHP) - Hadi çık Recep, “Şerefsizim yaptıysam” de hadi!
OKTAY VURAL (MHP) - Söyleyemez.
BAŞKAN - Sayın Türkkan, arkadaşınızı dinleyin. Sayın Işık, buyurun.
NEVZAT KORKMAZ (MHP) - Olmayan bir şeyi olmuş gibi gösteriyorsun, çok yazık!
LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) - Ayıp olmuş, o iş çok ayıp olmuş, ben yeni öğrendim ama ayıp olmuş.
NEVZAT KORKMAZ (MHP) - Bak, ne kadar çaresiz olduğunu gösteriyor…
LÜTFÜ TÜRKKAN (MHP) - Çocuklarına “Sahteci Recep” diye miras bırakacaksın. Kötü oldu, üzüldüm.