AKP'den mükerrer oy

TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece Belediyeler Yasası'nın geçici 4. maddesinin oylamasında, AKP'li yedi milletvekilinin mükerrer oy kullandığı saptandı. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, "CHP olarak bu tip kural ve ahlak dışı davranan insanlarla birlikte oturmaktan eza duyuyoruz" dedi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece Belediyeler Yasası'nın geçici 4. maddesinin oylamasında, AKP'li yedi milletvekilinin mükerrer oy kullandığı saptandı. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, "CHP olarak bu tip kural ve ahlak dışı davranan insanlarla birlikte oturmaktan eza duyuyoruz" dedi.
Mükerrer oy skandalı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından üç maddesi bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade edilen Belediye Yasası'nın önceki gece Genel Kurul'daki görüşmeleri sırasında yaşandı. Yasalarla yetki verilmediği halde memur sendikalarıyla toplu iş sözleşmesi imzalayan belediye başkanlarının affını öngördüğü için nitelikli çoğunluk olan 330 kabul oyu gereken geçici 4. maddenin oylamasında, 330 oy çıktı.
Genel Kurul'u yöneten Meclis Başkanvekili İsmail Alptekin, yasanın tümüne ilişkin oylamanın kabulünden sonra, geçici 4. madde oylamasına itiraz olduğunu belirterek, oturuma bir süreliğine ara verdi. Alptekin aradan sonra, söz konusu oylamada yedi mükerrer oy kullanıldığının belirlendiğini, bu nedenle geçici 4. maddenin kabul edilmemiş sayıldığını açıkladı.
'Garanti olsun' diye...
TBMM tutanaklarında ise tamamı AKP'li olan Ankara Milletvekili Faruk Koca, Artvin Milletvekili Orhan Yıldız, Çankırı Milletvekili Tevfik Akbak, İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, Konya milletvekilleri Orhan Erdem, Kerim Özkul ve Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Ali Bulut'un mükerrer oy kullandığı belirtildi. TBMM yetkilileri, mükerrer oyun her zaman kasıttan kaynaklanmadığını, elektronik oylamada başarılı olamadığını düşünen vekillerin ayrıca pusulayla oy göndermesi nedeniyle de mükerrerliğin söz konusu olabildiğini vurguladı.
CHP'li Ali Topuz, dün düzenlediği basın toplantısında, demokrasinin fazilet ve ahlak kültürü olduğunu, insanların yaratılan temel değerleri yok ederek ülke yönetemeyeceğini söyledi. Mükerrer oy kullanmanın TBMM'ye yapılacak en büyük haksızlık olduğunu belirten Topuz, şöyle devam etti:
'Hesabını kim verecek?'
"Yedi AKP milletvekili oylamada hem otomatik cihaz hem pusulayla oy kullanmaya teşebbüs etti. Bu rezalet, daha sonraki maddenin oylamasında ise iki AKP'li milletvekilince yeniden denendi. Başkanlık Divanı ve AKP yönetiminin ne yapacağını merakla bekliyoruz. Bunları affedenler kendilerini de bu sorumluluğa ortak etmiş olur. CHP olarak bu tip kural ve ahlak dışı davranışta bulunan insanlarla birlikte oturmaktan eza duyuyoruz. Bunun hesabını kimlerin vereceğini merak ediyoruz."
CHP'li Atilla Kart da Meclis Başkanı Bülent Arınç'a soru önergesi vererek, mükerrer oy kullanan milletvekilleri hakkında ne gibi bir işlem yapılacağını sordu.
Eleştirilerin ardından söz alan AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, mükerrer oy kullanımının, elektronik sistemde zaman zaman yaşanan aksaklıktan kaynaklandığını, 2 Aralık'taki bir oylamada da CHP milletvekillerinin aynı şekilde mükerrer oy kullandıklarının saptandığını söyledi.