AKP'den önerge manevrası

Eski Bayındırlık bakanları Aydın ve Akcan hakkında soruşturma önergesi veren 55 AKP'liden beşi imzasını çekince önerge işlemden kaldırıldı.

Eski Bayındırlık ve İskan bakanları Koray Aydın ve Abdülkadir Akcan hakkında soruşturma önergesi veren 55 AKP'li milletvekilinden beşi imzasını geri çekince önerge işlemden kaldırıldı.
TBMM Genel Kurulu'nda, CHP ve AKP'nin Bayındırlık ve İmar eski Bakanları Koray Aydın, Yaşar Topçu ve Abdülkadir Akcan'la ilgili üç ayrı soruşturma öngeresinin görüşülmesine başlandı. Birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin, AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli ve 55 arkadaşının, Aydın ve Akcan'la ilgili olarak verdiği soruşturma öngeresine imza veren 5 milletvekilinin imzasını geri çektiğini bildirdi. Bu durumda, AKP'nin söz konusu önergesi, gerekli olan 55 imza bulunamadığı için işlemden kaldırılmış oldu.
AKP'nin önergesinde Aydın'ın; bakanlığı sırasında ihalelere fesat karıştırma sonucunu doğuran eylemlerde bulunduğu, ihalelerle ilgili yolsuzluk iddialarına göz yumduğu, gerekli önlemleri zamanında almayıp, gerekli soruşturmaları zamanında yapmayarak görevini kötüye kullandığı ve malvarlığında haksız bir artışa yol açmanın yanı sıra karayolları Genel Müdürlüğü'ndeki usulsüz keşif artışlarına onay vererek görevini kötüye kullandığı ediliyordu. Önergede, Abdülkadir Akcan'ın da Karoyalları Genel Müdürlüğü'yle ilgili olarak görevini kötüye kullandığı öne sürülüyordu.
AKP'nin önergesinin işlemden kaldırılması üzerine CHP'nin Koray Aydın ve Yaşar Topçu ile ilgili iki ayrı önergesinin görüşülmesine başlandı.