AKP'den YSK'nın kararına ilk tepki

AKP'den YSK'nın kararına ilk tepki
AKP'den YSK'nın kararına ilk tepki
AKP YSK Temsilcisi Şeref Malkoç "YSK'nın aldığı bu karar hukuka da gerçekliğe de aykırıdır" dedi.

AKP YSK Temsilcisi Şeref Malkoç YSK'nın aldığı sandıkların taşınmaması yönündeki kararır eleştirdi. Malkoç ,"YSK'nın aldığı bu karar hukuka da gerçekliğe de aykırıdır" dedi.

YSK sandıkların taşınması konusunda kararını verdi

AK Parti 'nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi Şeref Malkoç, "Yarın Allah göstermesin o bölgelerde kurulacak sandıklarda güvenlik görevlilerimize kurulacak pusu veya şehit olayının gelmesi veya bir çatışma olması hepimizi derinden yaralayacaktır. YSK'nın seçimlerden sorumlu olmasına rağmen bu konuda 'yetkim yoktur' demesi gerçeğe de Anayasa'ya da hukuka da aykırıdır" dedi.

Malkoç, YSK'dan çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. İlçe seçim kurullarından gelen sandık taşıma taleplerinin değerlendirildiğini ve YSK'nın oy çokluğuyla bu konuda yetkisinin olmadığına karar verdiğini belirten Malkoç, "YSK, sandıkların yerinin belirlenmesiyle ilgili yetkisinin olmadığına karar verdi. YSK'nın kararları Anayasa'ya göre kesindir. Ama bizim kanaatimizce bu karar Anayasa'ya, kanunlara aykırıdır" diye konuştu.
Bugünkü toplantıda "YSK'nın kanunda hüküm olmamasına rağmen AK Parti'nin 'Haydi Bismillah' şarkısını tekrar itiraz üzerine yasakladığını, hatta yasağı genişlettiğini" dile getiren Malkoç, "Halbuki 298 sayılı Kanun'un 58. maddesi propaganda da sadece matbuat ve basılı ilanları kapsıyor. YSK bu konuda yetkili olmamasına rağmen ve kanunda sözler, görüntüler yasak edilmemesine rağmen kendini TBMM yerine koydu ve 'Haydi Bismillah'ı yasakladı" değerlendirmesinde bulundu.
Anayasa'nın YSK'ya seçimlerin düzen içinde yürütülmesi konusunda sorumluluk verdiğini, ilçe seçim kurullarına da yetki verildiğini ifade eden Malkoç, şöyle konuştu:"YSK'ya sorumluluk yüklenmişken, YSK oy çokluğuyla reddetti. Hepimiz uyacağız. Anayasanın gereği budur. Ama biz eleştirilerimize devam edeceğiz. Türkiye 'de şiddet var, çatışma var, terör var. Hepimizin görmesi gerekir. Yarın Allah göstermesin o bölgelerde kurulacak sandıklarda güvenlik görevlilerimize kurulacak pusu veya şehit olayının gelmesi veya bir çatışma olması hepimizi derinden yaralayacaktır. YSK'nın seçimlerden sorumlu olmasına rağmen bu konuda yetkim yoktur demesi gerçeğe de Anayasa'ya da hukuka da aykırıdır."


  http://www.radikal.com.tr/144460514446056

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yasalara işine gelince uy gelmeyince uyma bu mu Adalet? - user391457

  akp iktidardan düşecek elbet bir gün ve o zaman adaleti yerine getirmeyen veya yanlış getirenlere nereye hangi ülkeye sığınacaklar?

  ne oldu! - asu555@kahkaha.com

  sandık hesabı tutmadımı? yazıklar olsun 3 sandığı koruyamayan bu ülkeyi nasıl savunmayı düşünüyor ?

  Aykırılık - user391457

  Aykırılığın alası sizde SARAY kanunlumu niye mahkeme kararını uygulamıyorsunuz? ankapark mahkeme ne dedi nerede kanunlar yasalar niye uygulamıyorsunuz cevap ver.

  Can havli - makul

  Tabii sizin işinize göre bir karar çıkmadığı için hukuksuz bir karar oluyor bu. Can havliyle, sandık taşıyıp oy kaçırmaya dek her yola başvurmaya karar verdiniz. Keşke bir parça utanma ve vicdan sahibi olabilseydiniz.

  BİZ Kİ... - user511404

  YSK da kim oluyor, hukuk da gerçeklik de biziz, bize uyandır sadece(!) Yasal yetkisi çok açık bir kurumun kararı karşısındaki bu infial artık tükenmişliğin bir göstergesi değil mi...

  AKP'li YSK üyesi.....Balçovalı - user928332

  AKP'liler kendileri için uygun olan kararların verilmesine fena halde alışmışlardı.Şimdilerde baskıya boyun eğmeyen kurumların ve mahkemelerin işlerine gelmeyen kararlar karşısında ne diyeceklerini şaşırıyorlar.Üye kararı uygunsuz buluyor ancak, varsa yasa maddesini söylemeliydi.