AKP'li Babuşcu: 2010 seçimlerinde hata yaptık

AKP'li Babuşcu: 2010 seçimlerinde hata yaptık
AKP'li Babuşcu: 2010 seçimlerinde hata yaptık
AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na yeniden seçilen Aziz Babuşcu, 2010 yerel seçimleri için 'Bazı ilçelerde stratejik hata yaptığımızı anladık. Bu stratejik hataları yapmamalıydık' dedi.

İstanbul - Türk Telekom Arena'da Pazar günü gerçekleştirilen AK Parti İl Kongresi'ni ve yerel seçim hedeflerini değerlendiren Babuşcu, kongrede 100 bin kişi hedefini yakaladıklarını belirterek, 100 bin kişilik sayıyı afaki bir rakam olarak değil, her ismi planlanmış bir rakam olarak ifade ettiklerini dile getirdi.

“RÖVANŞ DEĞİL”
Kongrenin Türk Telekom Arena'da yapılmasının bazı kişilerce “Bu bir rövanş mı?” şeklinde yorumlandığını dile getiren Babuşcu, “Rövanş değil. Böyle bir yaklaşım AK Parti'yi tanımamaktır. AK Parti, hiç bir konuda hiç bir zaman rövanşist bir anlayışın sahibi olmadı, böyle bir siyaset tarzı olmadı. Bu teşkilat, 'parti hiyerarşisi' disiplinini de son derece başarılı bir şekilde uygular. Onu da göstermiş olmak bizi mutlu etti” dedi.

CHP 'NİN TEMEL PROBLEMİ...”
Babuşcu, “CHP'nin temel problemi, kendi içindeki uhuvveti, dayanışmayı, samimiyeti başaramamış olmasıdır. Bir kitleyi, bir ideal etrafında bir hedefe kilitler ve oraya doğru yönlendirebilirsiniz ama onu oraya yürütecek heyecanı, motivasyonu, dayanışmayı bir idealle, ortak bir paydaşlıkla sağlayabilirsiniz. Biz bunu sağlayabiliyoruz” dedi.

2014 YEREL SEÇİM STRATEJİLERİ
Yerel seçimlerde bazı ilçelerde stratejik hata yaptıklarını anladıklarını, düşündüklerini ve değerlendirdiklerini belirten Babuşcu, şöyle devam etti:

“Bu stratejik hataları yapmamalıydık. Teşkilatımızın ilçe dinamikleri itibarıyla stratejik hataları vardı. Bizim o hataları vaktinde doğru bir şekilde okuyamamak gibi bir eksikliğimiz vardı. Bunları gördük. İlçelerde seçmen profilleri üzerine çok daha ayrıntılı çalışmalar yapabilirdik ve sahayı çok daha doğru okuyabilirdik. Bu değerlendirmeleri ve öz eleştirilerimizi yaptık.

Buradan çıkardığımız sonuçlar var. Bu sonuçlardan hareketle 2014 yerel seçimlerinde mevcut 26 belediyeyle beraber, bizde olduğu halde stratejik hatalar ya da yerel dinamiklerden kaynaklı kaybettiğimiz belediyeler tekrar AK Partili belediyelerin hizmet anlayışıyla buluşturulmalı.

Bizim hedeflerimizden biri budur. Bugüne kadar hiç AK Partili olmayan bazı ilçelerimiz var. Stratejik olarak belirlediğimiz bazı ilçeleri AK Partili belediye anlayışı ve hizmetiyle buluşturmayı hedefliyoruz. Bazı ilçelerimiz yine orayı AK Partili bir belediyeyle buluşturma hedefi yanında stratejik, daha ayrıntılı çalışmalar yapmamız gerektiğini, seçmenle daha farklı iletişim kanalları oluşturmamız gerektiğini düşünüyoruz.”

“KADİR BEY OLACAKSA KADİR BEY, BİR BAŞKASIYSA BİR BAŞKASI”
Babuşcu, “2014 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yeni bir aday düşünülüyor mu?” sorusunu şöyle cevapladı:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da başta ulaşım projeleri olmak üzere pek çok çalışmayı sürdürüyor. Bizim Büyükşehir Belediyesi'nde de hedefimiz, 2014 geldiğinde aday Kadir Bey olacaksa Kadir Bey, bir başkasıysa bir başkası. Fark etmez bizim için. Partimizin karar süreçlerinden hangi profil ortaya çıkarsa, biz onun arkasında kilitlenir ve hedefe doğru yürürüz. O yönü bizim şu anda gündemimizde yok. Bizim gündemimizde olan 2014'e AK Parti'yi büyükşehir projeleri anlamında zirve bir noktaya taşıyarak hazır hale getirmek. Teşkilatlar olarak bizim görevimiz ise yerel yönetimlerdeki hizmetlerimizi en yaygın ve etkin şekilde İstanbullular'a tanıtarak hazır olmak. Hazırlıklar o anlamda başladı ve devam ediyor.” (aa)