AKP'li eski vekiller boşta kalmadı

AKP'li eski vekiller boşta kalmadı
AKP'li eski vekiller boşta kalmadı
Maliye, Ulaştırma ile Ekonomi Bakanlığı dışında tüm bakanlıkların bakan yardımcıları belli oldu. 21 bakanlıktan 11'inde bakan yardımcısı koltuğuna AKP'li eski milletvekilleri otururken, 1'inde eski bakan, 2'sinde ise 12 Haziran Genel Seçimlerinde Meclis'e AKP milletvekili olarak girmeye talip isimler görev aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın 12 Haziran Genel Seçimleri öncesinde kamuoyuna açıkladığı bakan yardımcılığı kadrosu, ekonomi bakanlıkları dışında doldu. 21 bakanlık içinde Maliye Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı’nın bakan yardımcısı henüz belirlenmedi. 1 bakanlıkta ise “eski bakan” görev aldı. 12 Haziran Genel Seçimleri öncesinde Anayasanın 114. Maddesi gereğince İçişleri Bakanlığı görevine (tarafsız bakan olarak) atanan Osman Güneş, İçişleri Bakan Yardımcılığı koltuğuna oturdu. Güneş, 2007 Genel Seçimleri öncesinde de İçişleri Bakanı olarak görevlendirilmişti. 

61. Hükümetin ilk bakan yardımcısı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na atanan akademisyen kökenli Prof. Davut Kavranoğlu oldu. Kavranoğlu gibi Avrupa Birliği Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na atanan Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar, Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Yusuf Tekin de akademisyen kökenli bakan yardımcılarından. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcılığı koltuğuna oturan Halil Etyemez ise AKP ’nin 24. Dönem 13. sırada Konya Milletvekili adayıydı. Seçilemeyen Etyemez bakan yardımcısı oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na atanan Muhammet Balta 24. Dönem AKP milletvekili aday adayıydı. Balta 1999 yılında Vakfıkebir’den Trabzon İl Genel meclis üyesi seçilmişti. 2007 yılına kadar İl Genel Meclisi’nde çeşitli görevlerde bulunan Balta, 2007 yılında İl Genel meclis Başkanlığı’na seçilmesinin ardından AK Parti İl Başkanlığı’na getirilmişti. Balta son genel seçimlerde AK Parti’den Trabzon milletvekili aday adayı olmuştu. 

Bakan yardımcılığı koltuğuna oturan AKP eski milletvekilleri: 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Fatih Metin
Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Aşkın Asan
Kalkınma Bakanlığı Mehmet Ceylan
Adalet Bakanlığı Veysi Kaynak
Milli Savunma Bakanlığı Hasan Kemal Yardımcı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bak. Kudbettin Arzu
Sağlık Bakanlığı Agah Kafkas
Milli Eğitim Bakanlığı Orhan Erdem
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan. Hasan Murat Mercan
Kültür ve Turizm Bakanı Abdurrahman Arıcı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Nurettin Akman
-12 Haziran seçimlerinde AKP’den milletvekili adayı ve aday adayı olanlar
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bak. Halil Etyemez
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Muhammet Balta 

Eski bakan: 
İçişleri Bakanlığı Osman Güneş 

Akademisyen kökenli bakan yardımcıları:
 
Avrupa Birliği Bakanlığı Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bak. Prof. Davut Kavranoğlu
Gençlik ve Spor Bakanlığı Doç. Yusuf Tekin
Müsteşar yardımcılığından bakan yardımcılığına
Dışişleri Bakanlığı Ali Naci Koru (ANKA)