AKP'li Fırat: Atatürk devrimleri travma yarattı

AKP'li Fırat New York Times'a konuştu: "Türk toplumu bir travma yaşamıştır. Bir gece içinde kıyafetlerini, dillerini değiştirmeleri istenmiştir. Bu travmayı yaşamayan toplumlar, kıyafet tartışmalarını anlayamazlarNEW YORK – New York Times’a konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Atatürk devrimleri için “Türk toplumu bir travma yaşamıştır. Bir gecede kıyafetlerini, dillerini değiştirmeleri istenmiştir. Dini yaşama biçimleri ortadan kaldırılmıştır” dedi

New York Times dün Sabrine Travernise imzalı haberinde AKP’nin kapatma davasını değerlendirdi. Gazetenin AKP haberlerleriyle ses getiren Türkiye temsilcisi Travernise, Türkiye’de laikler ile AKP taraftarları arasında yaşanan çekişmeyi “kan davası” olarak yorumladı. İşte “Bu acı kan davasının kökleri tarihe dayanıyor” başlıklı haber yorumda yer alan ifadeler:

* AKP’nin hükümeti, meclisi ve cumhurbaşkanlığını ele geçirmesi, daha önce hiç olmadığı kadar laik çevrelerin hakimiyetini kırdı. Hükümet içindeki İslami akımlara ilk karşı çıkanlar olan Türkiye’deki liberaller de kapatma davasına karşı seslerini yükseltti. Çoğu bunu ordu ve yargıdaki laik elitlerin son çabası olarak görüyor. Geçen yıl ordunun Erdoğan’a gözlerini dikmesi yerel seçimlerde geri tepti. Şimdi Erdoğan’ı durdurma görevi yargıdaki müttefiklerine bırakıldı. CHP ise Erdoğan’ın bakanlıklara kendi adamlarını yerleştirdiğini ve Türkiye’nin laik yapısının korunması için durdurulması gerektiğini savunuyor.Sınıf ayrımı bugüne geldi

* Bugünkü kavgalar Türkiye’nin 1920’lerde başlayan olağanüstü tarihinin son halkası. Mustafa Kemal yüzünü Avrupa’ya dönmüş, Doğu’yla tüm bağlarını kesmiş, Latin alfabesine dönmüş, camileri devlete bağlamış ve dini kurumları ortadan kaldırmıştı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat bu durumu yorumlarken “Türk toplumu bir travma yaşamıştır. Bir gece içinde kıyafetlerini, dillerini değiştirmeleri istenmiştir. Dini yaşama biçimleri ortadan kaldırılmıştır. Bu travmayı yaşamayan toplumlar, insanların nasıl giyindiklerine ilişkin tartışmaları anlayamazlar” ifadesini kullanıyor.

* Türk siyasi sisteminin bir özelliği daha var: Yıllardır güçlü bir general ve yargıç zümresi perdenin arkasında ipleri elinde tutuyordu. 1960’dan beri dört kez seçilmiş hükümeti devirdiler. Ülkedeki sınıf ayrımı bugüne kadar geldi. Kalabalıkları temsil eden AKP, laik kadınlara hayat tarzlarını kaybetme korkusu yaşatıyor. Erdoğan’la ilgili bir diğer korku ise devlet içinde giderek kadrolaşması. Erdoğan’ın damadının yöneticiliğin yaptığı bir şirketin ihalesiz, rakipsiz olarak Sabah’ı satın alması da parti üyeleri tarafından bile açıklanamıyor.