AKP'li Kuzu: BDP'lilerin dosyalarını öne alabiliriz

AKP'li Kuzu: BDP'lilerin dosyalarını öne alabiliriz
AKP'li Kuzu: BDP'lilerin dosyalarını öne alabiliriz
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, bazı BDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması konusunda, "Bu dosyaları elbette kamuoyunda ciddi anlamda yankı bulduğu için öne almak mümkün" dedi.

TBMM - Kuzu, bir grup gazetecinin BDP 'li bazı milletvekillerinin dokunulmazlığı ile ilgili nasıl bir prosedür izleneceği sorusunu yanıtlarken, “kucaklaşma” dosyalarının kamuoyunu olaydan beri meşgul ettiğini belirterek, “Bir ara unutulur gibi olmuştu ama BDP'den bir milletvekilinin 'silahlanın' gibi densizce, ipe sapa gelmez ifadesi, olayın tekrar gündeme gelmesine sebep oldu” diye konuştu.

Milletvekili dokunulmazlığının önemli bir kurum olduğunu, yıllardan beri bunu savunduğunu anlatan Kuzu, TBMM'nin, suçluların ya da suç isnatlarının sığındığı bir yer olarak algılanamayacağını söyledi. Kuzu, bugüne kadar 868 dosyanın Meclis'e geldiğini; bunun 64'nün AK Parti, 84'ünün CHP , 21'nin MHP , 38'nin bağımsız, 1 dosyanın KADEP, 660 dosyanın ise BDP milletvekillerine ait olduğunu bildirdi.

“Bu kötü bir tablo...Suç makinesi olmuşsunuz dediğim zaman bozuluyorlar. Bu hoş bir tablo değil. Bu kanun tanımazlık....” diyen Kuzu, kendilerinin de siyaset yaptığını, Anadolu'daki insanların kendilerine “Bunların durumu ne olacak?” diye sorduğunu söyledi.

Kuzu, “Bir çok şeyi 'göz görmezse gönül katlanır' derler. Ama kucaklaşma sahnesi bardağı taşıran damla oldu. Bu manada Sayın Başbakanımızın net tavrı da bunların aymazlığından kaynaklanıyor. Daha önce de bunlar denendi. Bunların Güneydoğu konusuna ne olur ne olmaz bilemem, o başka bir tartışma...” görüşünü ifade etti.

“MİLLET SUÇUN AĞIRLIĞIYLA İLGİLENMİYOR”
Kuzu, “10 milletvekili için kaldırırsanız, daha ağır suçlar bakımından bunu topluma anlatmakta zorlanmaz mısınız?” sorusuna, “Millet ağırlığıyla ilgilenmiyor. Mesele ağırlığı değil, hoyratça işlenmiş olmasıdır. Milletin gözü önünde dağa çıkacaksın, orada kucaklaşma sahnesi olacak, toplum bunu kaldıramıyor. Suçun ağırlığına, hafifliğine ben karar veremem ki... Belki en ağır denilen dosyada beraat edecek, bilmiyoruz ki. Kaldırmada onu ölçü alamıyoruz” karşılığını verdi.

Ne kadarlık süre öngörüldüğü sorusuna Kuzu, “birkaç aylık bir mesele” olduğunu vurguladı. Milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasının milletvekilinin düşürülmesi anlamına gelmediğini belirten Kuzu, milletvekilinin düşürülme durumlarının belli olduğunu, hükmün kesinleşmesinin vekilliğin düşürülmesine neden olması halinde Genel Kurul'da okunmasının düşürülme için yeterli olduğunu hatırlattı.

Yeni anayasada dokunulmazlık ile ilgili düzenlemenin yapılması gerektiğini belirten Kuzu, “Aksi halde bu iş böyle gider. Bir kriter koymak lazım. Ya belli suç tiplerini sayıp 'otomatik olarak kalkar' diyeceksin, ya 'ilgililerin istemi' diyeceksin. O zaman dokunulmazlığın kaldırılmasını istemeyenin hali duman olur. Küçük yerlerde bunu savunmak zor. Bu iş zor...” dedi.

“İNCE'NİN BAŞVURUSUNU DA GÖRÜŞMEK LAZIM”
CHP’li Muharrem İnce'nin de başvurusu bulunduğunu hatırlatan Kuzu, “Geldi, dosyaya koydum. Onu da görüşmek lazım. Neticede ağır bir isnat. Sadece kendisiyle alakalı değil, etrafını da üzen bir tablo var ortada. Bu gibi durumlar aklanması en hak eden durumlar. Çünkü toplumda algılaması farklı oluyor. Hiç kimse peşinen suçlu değildir. Böyle bir çalışma başlarsa, bunu da değerlendirir komisyon” dedi.

Kuzu, İnce'nin ısrarla dokunulmazlığının kaldırılması yönünde olduğunu, dünya uygulamamalarının da tavrını doğruladığını anlattı. “'Bunun örnekleri Avrupa ülkelerinde olduğu zaman kaldırıyorlar. Başka da ölçü yok elimizde” diyen Kuzu, toplumda yansımaları farklı olan türden suçlar bakımından dokunulmazlığı kaldırma yönünde olduğunu vurguladı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Kuzu, Karma Komisyon'un gelen tüm dosyaları 5 milletvekilinden oluşan hazırlık komisyonuna göndereceğini, 1 aylık bekleme süresi olduğunu, 1 ayın yetmemesi halinde bir ay daha verilebileceğini belirterek, gelecek kararın Karma Komisyon tarafından incelenip değerlendirileceğini anlattı. Kararın; ya dokunulmazlığın kaldırılması ya da dönem sonuna bırakılması şeklinde olduğuna dikkati çeken Kuzu, şöyle konuştu:

“Gelen dosyayı aradan çekip müstakil görüşme mümkün mü? Bu konuda Anayasa ve İçtüzük'te aksine hüküm yok. Uyulamaya bakıldığında Susurluk dosyası o günün koşullarında öne alınmış. Dünya uygulamasında baktım, genel kural şu; elbette prensip olarak sırayla incelemek mantıken doğru ama diyelim ki Avrupa ülkesinde gördüğümüz gibi toplumda şok etkisi yaratan suçlamalar varsa...Mesela cinsel taciz ya da tecavüz gibi, İsveç'te olmuştu. Bu durumda Meclis hemen apar topar dokunulmazlığını kaldırıp yargılamasını sağladılar. Bu yollardan biri... Öne alma bakımından bir örnek. Bu dosyalar elbette kamuoyunda ciddi anlamda yankı bulduğu için öne almak mümkün. usulde herhangi bir sorun yok. Bizim kararımız Genel Kurul'a sunuluyor. Genel Kurul bizim kararımıza uyarsa, dokunulmazlık kalkmış olur. Ama reddedebilir. Bu tamamen Genel Kurul'un takdirinde. Kaldırma durumunda, Anayasa Mahkemesi'ne gitme imkanları var. 7 gün içinde Anayasa Mahkemesi'ne gidilir, 15 günde de karar veriliyor.”