AKP'li Kuzu'dan dokunulmazlık sürprizi

Anayasa-Adalet Karma Komisyonu Başkanı Kuzu: Araştırma komisyonu raporunu sunarsa, 8 Ocak
perşembe günü komisyonu toplarım.

AKP'yle anamuhalefet partisi CHP arasında gerginliğe yol açan dokunulmazlık dosyaları konusunda yeni yılın ilk günü sürpriz bir adım atıldı. TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Yasama Dokunulmazlığını Araştırma Komisyonu'nun raporunu sunması durumunda 8 Ocak Perşembe günü komisyonu toplayacağını açıkladı.
Kuzu, karma komisyonu toplamak için AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu'nun başkanlığını yaptığı araştırma komisyonunun raporunu TBMM Başkanlığı'na sunmasını beklediğini söyledi. Araştırma Komisyonu'nun raporunun CHP'nin muhalefet şerhiyle ilgili bölümünün eksik olduğunu belirten Kuzu, "CHP, şerhi 6 Ocak salı gününe kadar verirse komisyonu 8 Ocak'ta toplantıya çağıracağım" dedi. Toplantıda hazırlık komisyonları oluşturacaklarını kaydeden Kuzu, "Bu işi bir an önce sonuca erdireceğiz" diye konuştu. Kuzu, bu yönde yasal bir düzenleme olmamasına karşın dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen milletvekillerinin bu talebini yerine getirebileceklerini söyledi.
Araştırma Komisyonunun CHP'li üyesi Ankara Milletvekili Yakup Kepenek de komisyon toplantıları sırasında görüşlerini içeren bir metni komisyona verdiklerini anımsatarak, "Bizim görüşlerimiz ortada. İstedikleri muhalefet şerhini de en geç salı günü vereceğiz" dedi.

"İSTEYENİN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI YANLIŞ"

Kuzu, isteyen milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını sağlayacak Anayasa değişikliği hazırlıkları konusundaki görüşlerini açıklarken de bunu yanlış bulduğunu söyledi. Bu tür önerilerin ilk bakışta cazip göründüğünü kaydeden Kuzu, ancak bunun dokunulmazlık kurumunun tarihi sürecine ve özüne aykırı olduğunu ifade etti. İsteyen milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına olanak sağlayacak bir düzenleme durumunda bütün milletvekillerinin baskı altında kalacağını belirten Kuzu, "Vatandaş, sürekli milletvekillerine 'Dokunulmazlığının kaldırılmasını iste' diyecek. O zaman bu dokunulmazlık hakkı kullanılamaz olur. Bunun yapılması dokunulmazlığın tümden kaldırılması anlamına gelir" diye konuştu.
Karma Komisyon gündeminde 66 milletvekili hakkında 114 dokunulmazlık dosyası bulunuyor.