AKP'li Metiner'den BDP'lilere düello daveti

AKP'li Metiner'den BDP'lilere düello daveti
AKP'li Metiner'den BDP'lilere düello daveti
Meclis'te BDP'li Sırrı Sakık'la sözlü atışma yaşayan AKP'li Mehmet Metiner, muhataplarını ağır sözlerle eleştirerek televizyonda tartışmaya davet etti.

TBMM - AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, dün TBMM Genel Kurulu'nda BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile arasında yaşanan tartışma ile ilgili Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Sakık'ın dün kendisine Genel Kurul'da söylediği sözlerin “sokak ağzı” olduğunu belirten Metiner, o sözlerin bin kat daha fazlasını kendisine iade etmek isteyebileceğini ancak edebi müsaade etmediği için yapmayacağını söyledi.

Metiner, Sakık'ın kendisine “Şiddeti hak eden bir adamsın” dediğini ifade ederek, “Keşke sen, adam gibi adam olsaydın. Önce adam gibi konuşmayı öğreneceksin. Siz ancak şiddetin dili ile konuşmasını, PKK 'nın silahlarına yaslanarak başkalarını korkutmayı bilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız PKK'nın silahlarının arkasına sığınmayın” dedi.

BDP’LİLERİ DÜELLOYA DAVET ETTİ

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın da kendisine hakaret ettiğini ifade eden Metiner, BDP'lileri, istedikleri televizyon karşısında PKK ve bölge meselesini konuşmaya davet etti. Metiner, bir Kürt olarak, hiç bir zaman Kürt halkına hakaret etmediğini söyledi.

BDP'ye “Kürt gençlerini hangi amaç için dağa çıkarttınız? Bunun hesabını vereceksiniz” diye seslenen Metiner, “Hala dağda kalmanızı gerektirecek hiç bir amacınız olmadığı halde, hala Suriye ve benzeri ülkelerin Türkiye'ye karşı kullanılan taşeron örgütün savunuculuğunu yapıyorsanız, devletin şiddetine karşı çıktığınızı söylemeniz sizi yalnız ilkesiz yapar. Samimiyseniz, PKK'nın şiddet politikalarına da karşı çıkacaksanız” diye konuştu.

Metiner, BDP'lilere, “PKK'nın, Diyarbakır cezaevindekinden bin kat daha fazla işkencehaneler oluşturmasına neden karşı çıkmıyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

“HER TARAFINIZDAN GÜNAH, KAN AKIYOR”

BDP'nin ve PKK'nın Kürt halkının temsilcisi olmadığını belirten Metiner, “Ben Kürt halkının suyunu içtim ama kanını içenlerden olmadım. Bana 'sen bizim günahımızsın' diyor. Sanki kendileri tertemiz, bilmeyen sanır ki hiç bir günahları yok. Sevsinler sizi, her tarafınızdan günah, kir, kan akıyor” diye konuştu.

Metiner, BDP'nin “Türk baasçılığının” kötü bir kopyası olduğunu ifade ederek, PKK'nın Ergenekon'un Kürt kanadı olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. Devletin BDP'lilerin altına kırmızı plakalı araçlar çektiğini kaydeden Metiner, BDP'nin eleştirdiği devlet kadar demokrat olması gerektiğini bildirdi.

Bölgede Türkler ile Kürtler arasında sorun olmadığını, asıl sorunun Kürtler ile Kürtler arasında olduğunu kaydeden Metiner, “PKK Kürtler'in baş belasıdır, BDP yüzkarasıdır” dedi.

Metiner, “BDP ve CHP 'yi düşman kardeşler” olarak niteleyerek, iki partinin de AK Parti'ye karşı işbirliği yaptığını savundu. Metiner, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'a “Dobrovski Kaplan” dedi.

“15 YAŞINDAN BERİ İSLAMCI...”

BDP'nin kendisinin HADEP Genel Başkan Yardımcılığı görevini gündeme getirdiğini belirten Metiner, “Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Esat Canan hangi partiden geldi? Bunlar CHP'de siyaset yapan insanlar. Ahmet Türk grup başkanvekilliğini yaptı. Sanki Sakık Kandil'den, Ahmet Türk uzaydan geldi. Hepsinin siyasal geçmişi CHP” diye konuştu.

Metiner, 15 yaşından beri İslamcı mücadeleden gelen birisi olduğunu söyledi.

O dönemde HADEP Genel Başkan Yardımcılığı'na “yalvar yakar” çağrıldığını belirten Metiner, “Samimiyetlerine güvenerek gittim ama 10 aylık süreçte maskelerini görünce ayrıldım” dedi.

HADEP gibi bir partinin bugün olması durumunda Kürt sorununun çözüleceğini ifade eden Metiner, “HADEP'deyken söylediklerimin tersine bir şey söylediğimi getirin getirin gereğini yaparım” şeklinde konuştu. (aa)