AKP'li Şentop: Erken seçim karşımıza çıkabilir

AKP'li Şentop: Erken seçim karşımıza çıkabilir
AKP'li Şentop: Erken seçim karşımıza çıkabilir
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop:"Bir erken seçim zorunlu olarak karşımıza çıkabilir. Bunlar bizi endişelendirmiyor, sizi de endişelendirmemeli."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop partisinin Çanakkaye İl Başkanlığınca Esenler Mahallesi'ndeki Özgürlük Parkı'nda düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, "Bir erken seçim zorunlu olarak karşımıza çıkabilir. Bunlar bizi endişelendirmiyor, sizi de endişelendirmemeli" dedi.

AKP 'nin 2002'de yüzde 34,5 oy alarak anayasayı değiştirecek 367 civarında milletvekiliyle parlamentoya girdiğini hatırlatan Şentop, bu oranın 7 puan üzerinde oy almasına karşın 258 milletvekiliyle temsil edildiğini aktardı. Bunun seçim sisteminin cilvesi olduğunu belirten Şentop, milletin tercihine hürmet ettiklerini söyledi.

'TÜRKİYE HÜKÜMETSİZ KALAMAZ' 
Şentop, 7 Haziran akşamından bu yana bütün parti sözcüleri ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla ortaya çıkan tablonun gereğini yapmaya hazır olduklarını ifade ettiklerini vurgulayan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:"Bazı parti genel başkanlarını biliyorsunuz. Ne diyorlar? 'Millet, bize muhalefet görevi verdi.' Bunu söylemeye en çok hakkı olan parti AK Partidir, bizler bunu söyleyip kenara çekilebiliriz ama ekonomik krizlerin etrafımızda, yanı başımızda cereyan ettiği, Suriye'de gerçekleşen olaylarla asayiş güvenlik problemlerinin kapımızda bulunduğu bir noktada Türkiye'nin hükümetsiz kalması, hükümet kuramaması gibi bir lüksü yok. Onun için 7 Haziran akşamı biz bu sonuç neyse milletimizin verdiği, ona razıyız.'Bunun da gereğini yapacağız' dedik, Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak üzere yola koyulduk."Pazartesi'den itibaren Genel Başkan Davutoğlu'nun diğer partileri ziyaret edeceği bilgisini paylaşan Şentop, hükümet çıkarabilmek için ellerinden gelen gayreti ortaya koyacaklarını anlattı.

'O ZAMAN EMANETİN SAHİBİNE YİNE SORARIZ'

"Bu olmadığı takdirde de dünyanın sonu değil, o zaman bu emanetin asıl sahibine yeniden soracağız" diyen Şentop, şunları belirtti:
"Bu, böyle bir tablo, Türkiye'nin hükümete ihtiyacı var. 'Yeniden ne dersin' diye soracağız. Bir erken seçim zorunlu olarak karşımıza çıkabilir. Bunlar bizi endişelendirmiyor, sizi de endişelendirmemeli. AK Parti, Türkiye'yi 13 yıl istikrarlı şekilde, basiretle yönetmiş siyasi hareket olarak, 7 Haziran'dan sonra da Türkiye'nin hükümetsiz kalmasına, ekonomide, siyasette, sosyal hayatta kriz yaşamasına müsaade etmeyeceğini çok açık şekilde gösterdi.
Bütün siyasi partilerin aynı sorumluluk şuuruyla hareket etmesi gerektiğini ifade ediyoruz, onlardan da bekliyoruz."
Mustafa Şentop, hiç kimsenin 'Ben kenara çekileyim, siz önden buyurun' deme lüksüne sahip olmadığını ifade etti.
Şentop, konuşmasını şöyle tamamladı:"Şimdi birbirlerine diyorlar ki, 'Öbürüyle yapsın' diyor, ' MHP , CHP ' diyor. 'Yok, hayır, MHP'yle yapsın' diyor. Niye? Muhalefette olmak kolay. Oturduğunuz yerden istediğiniz her şeyi eleştirebilirsiniz ama iktidarda olmak, bu sorumluluğu taşımak zor. Biz 13 yıldır bu sorumluluğu taşıdık. Diğer partilerin de bu sorumluluğu taşıyacak olgunlukla, şuurla hareket etmesini bekliyoruz." İftar programına AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, İl Başkanı Erdener Can, parti yöneticileri ile 4 bine yakın partili katıldı.

AA