AKP'liler Erdoğan gelmeden çalışmadı

AKP'liler bayram tatilini 'erken' başlatmak isteyince Başbakan Erdoğan Meclis'e gece baskını yaptı. AKP ile CHP, Meclis'te önceki gün beş yasanın görüşülmesi ve dün de Genel Kurul'un 'aç-kapa' yöntemi ile çalışmaması konusunda uzlaştı.

ANKARA - AKP'liler bayram tatilini 'erken' başlatmak isteyince Başbakan Erdoğan Meclis'e gece baskını yaptı. AKP ile CHP, Meclis'te önceki gün beş yasanın görüşülmesi ve dün de Genel Kurul'un 'aç-kapa' yöntemi ile çalışmaması konusunda uzlaştı. Buna rağmen vekiller önceki gece çalışmalara ilgi göstermedi. Çoğunluk sağlanamadığı için Genel Kurul çalışmalarına iki kez ara verildi. AKP yönetimi de konuyu Erdoğan'a iletti.
Bunun üzerine Erdoğan saat 22.35'te Meclis'e geldi. Bunu duyan AKP'liler Meclis'e akın ederek çoğunluğu sağladı. Erdoğan'ın gelmesi ile 1989'da kanun hükmünde kararname ile kurulan ve Anayasa Mahkemesi'nin Yetki Yasası'nı iptal etmesi ardından yasal dayanağını yitiren Aile ve Sosyal Araştırma Kurumu Teşkilat Yasası kabul edildi. Erdoğan'ın gece saat 03.00 civarında Meclis'ten ayrılması üzerine yasa görüşmeleri yine riske girdi. Vekiller Meclis'ten ayrılınca, çıkarılması planlanan beş yasadan ikisi görüşülemedi. Genel Kurul dün de 17 Kasım'a kadar tatile girdi.