AKP'liler 'hesaplaşma' kampında

AKP, Kızılcahamam'da üç günlük kampa giriyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bütün milletvekili ve bakanların katılmasının zorunlu kılındığı kamp, bugün öğleden sonra başlayacak ve 30 Eylül Çarşamba günü akşamına kadar sürecek.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - AKP, Kızılcahamam'da üç günlük kampa giriyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bütün milletvekili ve bakanların katılmasının zorunlu kılındığı kamp, bugün öğleden sonra başlayacak ve 30 Eylül Çarşamba günü akşamına kadar sürecek. Başbakan Erdoğan ve bazı bakanlar kampa pazartesi günü katılacak.
Her şey konuşulacak
Kampta, TCK, zina tartışması ve AB ile gerilen ilişkilerin etkisiyle zedelenen parti içi ilişkiler masaya yatırılacak. Toplantıda bakanların, milletvekilleri ve örgütle ilişkileri de ele alınacak. Kampta Başbakan Erdoğan'ın milletvekili ve bakanları gruplar halinde bir araya getirerek, yaşanan sorunlar, ilişkiler ve gelecekten beklentiler çerçevesinde tartıştıracağı belirtiliyor. Kampta, TCK, zina ve AB süreci de ele alınacak.
Hükümet senaryoları
Hükümetin icraatlarının da tartışılması beklenen toplantıda Erdoğan'ın, bakan değişiklikleri ve yeni hükümetin yapısı hakkında sinyal vermesi bekleniyor. Kulislere göre Erdoğan AB sürecine bağlı olarak bakan değişikliğine gidecek. Ancak bu değişikliğin Türkiye'ye müzakere tarihi verilip verilmeyeceğinin kararlaştırılacağı 17 Aralık zirvesi öncesinde yapılıp yapılmayacağı konusunda henüz bir karar yok. Erdoğan'ın kararında bakanların bugüne kadar izlediği başarı grafiğinin yanı sıra, kampta ortaya konulacak sorunlara gösterecekleri çözüm önerileri de etkili olacak.
Grup yönetimine tepki
Kızılcahamam'da, çıkışlarıyla Erdoğan ve parti yönetiminin tepkisini çeken TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği de tartışılacak. Arınç'ın yeniden aday olmak istediği belirtiliyor.
Toplantıda, milletvekillerinin, AKP TBMM Grup yönetimini eleştirmesi ve 'değiştirilmeleri yönünde' bir çıkış göstermesi de bekleniyor. Grup yönetimini 'bazı kritik sorunlarda milletvekillerini kontrol altında tutmamakla' eleştirdiği bilinen Erdoğan'ın bu konuda göstereceği tavır, grup yönetiminin kaderini belirleyecek.