AKP'lilere Avrupa dersi

AKP'nin dış politika ekibi, Kızılcahamam kampında partililerin 'AB'ye girince başımıza ne gelecek, asimile olur muyuz' gibi sorularına yanıt verdi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

KIZILCAHAMAM - AKP'nin Kızılcahamam kampında milletvekilleri, Avrupa Birliği (AB) ile müzakere süreci başlayınca, Müslüman bir ülke olarak Türkiye'nin başına neler geleceğini sordu.
Toplantıların ikinci gününe, AB ağırlıklı dış politik gelişmeler damgasını vurdu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, vekiller ile parti ve hükümet sorunları ekseninde görüşme yapması nedeniyle bulunmadığı dış politika gündemli değerlendirmeye, analizci olarak Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, TBMM Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış ile Erdoğan'ın dış politika başdanışmanı Ahmet Davutoğlu katıldı. Milletvekillerinin AB süreci ile ilgili sorularını yanıtlayan 'dış politika ekibi', "AB ile müzakere sürecinde Müslüman bir ülke olarak Türkiye'nin başına ne gelecek, nasıl bir entegrasyon süreci izlenecek ya da Avrupa'ya entegre mi olacağız, asimile mi olacağız" sorularıyla karşılaştı.
Bu sorular üzerine Devlet Bakanı Aydın, Türkiye'nin Müslüman bir ülke olduğuna dikkat çekerek, "Kendimize özgü değerlerimiz var. AB'ye gidince Avrupalı, ABD'ye gidince Amerikalı, Ortadoğu'ya gidince de Ortadoğulu olarak algılanıyoruz. Biz bunu sözle değil, icraatımızla ve uygulamalarımızla sağladık" dedi. Türkiye'nin kültürel zenginliğinin AB sürecindeki bütün sorunları aşacak boyutta olduğunu vurgulayan Aydın, 'empoze edilen bir pozisyondan empoze eden bir pozisyona' gelindiğinin altını çizdi. Aydın, "Kimsenin AB içinde Türkiye'nin kültürel belirleyiciliğinden endişesi olmasın. Bizim için asimilasyon değil, entegrasyon amaçtır" dedi.
Bakanlara eleştiri yağmuru
Bakanların kendileriyle ilgilenmediğini Erdoğan'a ileten AKP'liler, özellikle Devlet Bakanı Beşir Atalay'dan şikâyetçi oldu. Milletvekilleri Atalay'ı randevu vermemekle ve icraatlarında pasif olmakla suçladı. Eleştirilerden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu da payını aldı. Milletvekilleri Erdoğan'dan grup başkanvekillikleri ve TBMM organlarındaki seçimlere müdahil olmamasını da istedi.