AKP'nin '2 Ekim' formülü

Yeni TCK ve zina konusuna Avrupa Birliği (AB) ve piyasaların olumsuz tepkisi, AKP'yi zorda bırakırken TCK tasarısının 2 Ekim'de
zina maddesi olmadan yasalaştırılması gündeme geldi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Yeni TCK ve zina konusuna Avrupa Birliği (AB) ve piyasaların olumsuz tepkisi, AKP'yi zorda bırakırken TCK tasarısının 2 Ekim'de
zina maddesi olmadan yasalaştırılması gündeme geldi.
AKP kurmayları ve TBMM yetkilileri tarafından oluşturulan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulan formüle göre TBMM'nin açılışı, 1 Ekim'de yapılacak, başkanlık ve komisyon üyelikleri seçimlerinden önce, 2 Ekim'de TCK'nın yürürlük maddeleri görüşülerek yasalaştırılacak. Böylece AB Komisyonu 6 Ekim'de açıklayacağı ilerleme raporunun TCK bölümünü netleştirebilecek.
Formülü ortaya atan AKP'liler, müzakere tarihi beklentisi içinde olan piyasaların aksi bir kararla altüst olacağı ve yeni bir ekonomik kriz çıkabileceği görüşünü dile getirdi ve zina tartışmaları nedeniyle AB ile restleşilmesine karşı çıktı.
'Erdoğan beklemiyordu'
Bazı AKP milletvekilleri de, Erdoğan'ın AB'den tasarının yasalaşmasına bu kadar büyük ve net bir tepki beklemediğini ifadeederek, "Başbakan tasarının maddelerinin Genel Kurul'da kabulünün AB için yeterli olacağı görüşünde idi. Ancak AB'den gelen açıklamalardan sonra yeniden konuyu değerlendireceğine inanıyoruz" diye konuştu.
'İçtüzük engel değil'
TBMM Kanunlar Kararlar Daire Başkanlığı da, TCK'nın 6 Ekim'de açıklanacak AB ilerleme raporu öncesinde yasalaşması için içtüzük engeli bulunmadığına ilişkin görüş bildirdi. TBMM'nin 1 Ekim'de başlayacak yeni yasama yılında Meclis Başkanlığı ve komisyon üyelerinin seçimleri sonuçlanmadan da yasama faaliyeti yapılabilecek. Anayasa ve içtüzükte, Meclis Başkanlığı seçimleri için öngörülen 10 günlük sürede yasama çalışması yapılamayacağının bir zorunluluk olmadığını ifade eden Meclis yetkilileri, 1989 ve 1991 yıllarında da bunun örneklerinin yaşandığını bildirdi.
Formül benimsenirse, 1 Ekim'de Meclis toplanacak ve Cumhurbaşkanı'nın açış konuşmasının ardından kapanacak. Meclis Başkanlığı seçimleri için içtüzükte belirtilen 10 günlük süre de resmen başlayacak. Ancak hükümet isterse, Danışma Kurulu kararıyla sürenin bitmini beklemeden 2 Ekim'de toplanarak TCK tasarısını görüşebilecek.