AKP'nin CHP'ye önerdiği metin

AKP'nin CHP'ye önerdiği bildiri metni ise şöyle: "TBMM, Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili olarak aşağıdaki hususların dünya kamuoyuna duyurulmasını gerekli görmüştür.

ANKARA - AKP'nin CHP'ye önerdiği bildiri metni ise şöyle: "TBMM, Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili olarak aşağıdaki hususların dünya kamuoyuna duyurulmasını gerekli görmüştür. Komşumuz Irak'ta koalisyon güçlerine mensup bazı görevlilerce tutuklulara yapılan zulüm ve işkenceleri şiddetle kınıyoruz. Uluslararası hukukun açık bir ihlalini oluşturan bu şiddet eylemleri, insanlık onurunu zedelemiş, inanç ve kutsal değerlere saldırı boyutuna ulaşmıştır. Saldırıların sorumlularının en kısa zamanda yargılanarak cezalandırılmalarını bekliyoruz. Irak'ta şiddete derhal son verilmesini, Irak hakının özgür iradesini temel alan çağdaş bir devlet düzeni kurularak yönetimin bir an önce Iraklılara devrini bekliyoruz.
Öte yandan, İsrail birliklerinin masum Filistin halkına yönelik saldırılarını da şiddetle kınıyor ve bu saldırıların, Ortadoğu sorununa barışçı bir çözüm bulması yolundaki çabaları da olumsuz yönde etkileyeceğine inanıyoruz.
Irak'ta ve İsrail'de kimden gelirse gelsin, şiddet ve terör eylemlerine karşı olduğumuzu kuvvetle belirtir, bu eylemlerin derhal durdurularak mevcut sorunlara barışçı yöntemlerle çözüm aranmasını destekliyoruz."