'AKP'nin dediği olur'

TBMM Başkanlığı süresi ekimde dolacak olan Bülent Arınç, yeniden aday olup olmayacağına AKP Grubu'yla karar vereceğini, ancak adaylığı üzerinde bir işaret olursa bunu memnuniyetle kabul edeceğini söyledi.

ANKARA - TBMM Başkanlığı süresi ekimde dolacak olan Bülent Arınç, yeniden aday olup olmayacağına AKP Grubu'yla karar vereceğini, ancak adaylığı üzerinde bir işaret olursa bunu memnuniyetle kabul edeceğini söyledi.
Arınç, Meclis'in geçen yasama yılı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Adaylığıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Arınç, iki yıl önce tüm grup başkanvekillerinin imzasıyla ve grubun tümünün desteğiyle seçildiğini belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, AKP Merkez Yürütmü Kurulu ve grup mensubu milletvekilleriyle bu konuda görüşmeler yapacağını kaydeden Arınç, "Tekrar benim adaylığım üzerinde işaret olursa bunu memnuniyetle kabul eder ve bu şerefli görevi tekrar taşımak isterim" dedi. Arınç, AKP Grubu başka birinin aday gösterilmesini talep ederse bundan büyük memnuniyet duyacağını ve o adayı destekleyeceğini söyledi.
Cumhurbaşkanlığı Arınç, 2007'deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylığı düşünüp düşünmediğine ilişkin soruyu da "O zaman kim aday olur kim olmaz bilemem. Ben şahsen bugünden o güne böyle bir düşüncenin içerisinde değilim" diye yanıtladı.
Arınç, Ekim 2003-Tem-muz 2004 yasama döneminde Meclis'e ilişkin istatistikler hakkında şu bilgileri verdi:

  • TBMM, hükümetten gelen 362 kanun tasarısı ile milletvekillerince verilen 261 kanun teklifini yasalaştırdı.
  • 87 yeni dokunulmazlığın kaldırılması tezkeresi geldi; tezkereler 171'e ulaştı.
  • Genel Kurul 117 birleşimde 602 saat çalıştı. 28 bin sayfa tutanak tutuldu.
  • Milletvekillerince 2 bin 27 yazılı, 470 sözlü soru önergesi; 13 genel görüşme, 8 soruşturma, 85 adet de araştırma önergesi verildi.