AKP'nin Doğu politikası tuttu

AKP, Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde çıkarılan yasalarla başta Kürtçe eğitim olmak üzere attığı demokratik adımların meyvelerini yerel seçimlerde aldı.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - AKP, Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde çıkarılan yasalarla başta Kürtçe eğitim olmak üzere attığı demokratik adımların meyvelerini yerel seçimlerde aldı. 1999'da yapılan yerel seçimlerde HADEP'in kazandığı Van, Siirt, Bitlis ve Şanlıurfa belediyeleri bu kez AKP'nin oldu.
AKP'nin Doğu ve Güneydoğu'da aldığı oyların altında yatan en önemli neden Kürtçe eğitime verilen öncelik oldu. AB uyum yasaları nedeniyle 2002'de 57. hükümetin çıkardığı 'Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında kullandıkları farklı dil ve lehçelerde eğitim' yönetmeliğini AKP yeniledi. Yenilenen yönetmelikle, Kürtçe kurs açılması kolaylaştırıldı.
Çelik: Türkiye normalleşti
Vanlı Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, söz konusu illerde seçimleri kazanmalarını demokratikleşme paketlerine bağladı. Çelik, şunları söyledi: "Doğu ve Batı'ya kucak açıldı. Doğu halkı artık buralara kin, barut gelsin istemiyor. AKP, Türkiye'yi normalleştirdi. DEHAP'ın Doğu'daki 12 ili yönetmesi zaten normal bir durum değildi. Irkçılık ve ideoloji kaybetti, sağduyu kazandı.
Seçimler aslında SHP'nin çok da bir şey olmadığını gösterdi. Bu partinin lokal bir parti olduğu ortaya çıktı. Ayrıca Doğu'da okuma-yazma bilmeyen aşiret oylarıyla işbaşına gelen belediye başkanlarının yerini eğitimli başkanlar aldı."