AKP'nin en zor kararı

AKP yönetimi, Atatürk'ün Meclis'teki resmini eleştiren Kutlu'ya cezada kararsız. Grup Başkanvekili Çelik, "Sözleri nahoş, ama 'milletvekili konuştu, ağzını kapattınız' algılaması AB sürecinde yakışır mı bilemiyorum" dedi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP yönetimi, Atatürk'ün TBMM'deki mareşal üniformalı resminin kaldırılmasını isteyen Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu'nun disipline sevkinde kararsız. Kutlu'nun partiden ihracının Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kararına bağlı olduğu belirtiliyor. AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik de olayla ilgili, "Şimdi, 'Bir milletvekili konuştu ağzını kapattınız' şeklindeki algılama AB kapısındaki Türkiye'ye yakışıyor mu, doğrusu bilemiyorum" dedi.
Bu ikinci gafı
Dokunulmazlıkları Araştırma Komisyonu Başkanı Kutlu, açıklamalarıyla partisini zor durumda bırakıyor. Daha önce yargıya güvenmediği için dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı çıkan Kutlu, son olarak da önceki gün Atatürk'ün Meclis'teki mareşal üniformalı resminin kaldırılmasını istedi.
Askerden tepki
Bu açıklamaya, başta Genelkurmay olmak üzere kamuoyundan büyük tepki geldi. Başbakan Erdoğan'ın da AKP Grup yöneticilerini arayarak, Kutlu'nun açıklamalarına tepki gösterip gerekenin yapılmasını istediği öğrenildi. Bunun üzerine Kutlu'nun disipline sevk edilmesi gündeme geldi.
Önce savunma
AKP Grup Yönetim Kurulu pazartesi günü Kutlu'nun durumunu görüşmek üzere toplanacak. Öncelikle Kutlu'nun savunmasını alacak olan kurul, Kutlu'ya basına yansıyan açıklamaları yapıp yapmadığını soracak. Kurul, gerekirse haberi yazan gazetecileri dinleyecek. Kutlu'nun yaptığı açıklamaları kabul etmesi durumunda, disipline sevk edilip edilmeyeceğine karar verilecek.
Ancak Kutlu'nun disipline sevk edilip edilmemesi, AKP yönetimini zorluyor. Bir milletvekilinin açıklaması nedeniyle partiden ihracının, taban ve grupta rahatsızlık yaratacağını dikkate alan AKP yönetimi, bunun sürekli hale gelmesinden endişe duyuyor. Ancak Kutlu'nun Müşterek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesine ise kesin bakılıyor.
AKP Müşterek Disiplin Kurulu'nun ise Kutlu ile ilgili kararı zamana yayarak, kamuoyundaki tepkinin azalmasını bekleyeceği ifade ediliyor. Kutlu'nun partiden ihracı konusundaki nihai kararı Erdoğan'ın vereceği öne sürülüyor. Başbakan Erdoğan'ın kararına göre Kutlu'nun kesin ya da geçici bir süre ile partiden ihraç edilebileceği ifade ediliyor.
'Mareşal demek...'
AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik, Hüsrev Kutlu'nun yaptığı açıklamaları
'zamansız ve zeminsiz' olarak değerlendirdi. Çelik, şunları söyledi:
"Mareşal ifadesinden rahatsız olunmasını anlayamadım. Mareşallik, vatansızlıktan vatana, esaretten hürriyete ve Cumhuriyet'e geçişin simgesi.
Bunlar anlamlı şeyler. Kutlu'nun yaklaşımı nahoş. 'Biri konuştu, ağzını kapattınız' şeklindeki bir algılanış da, AB kapısındaki Türkiye'ye yakışıyor mu bilemiyorum."
Çelik, Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklamayı da eleştirdi:
"İstanbul'da cenaze töreninde yaşananlarla bir milletvekilinin açıklamalarının karıştırılması doğru değil."
Şener: Kendini bağlar
Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de, Kutlu'nun sözlerininin, kendisini bağladığını açıkladı. Şener, "Hiç söylenmeseydi daha iyi olurdu" dedi.