AKP'nin koalisyon görüşmeleri için 'yol haritası' belli oldu

AKP'nin koalisyon görüşmeleri için 'yol haritası' belli oldu
AKP'nin koalisyon görüşmeleri için 'yol haritası' belli oldu
TBMM Başkanı'nın seçilmesinin ardından gözler koalisyon görüşmelerinde. Koalisyonda 'büyük ortak' olması beklenen AKP'de, diğer partilerle görüşmelerde rehber olacak bir 'yol haritası' hazırlandı. CHP ve MHP'nin 'olmazsa olmaz' dediği konulara özel ilgi gösterildi. AKP bazı bakanlıkların bölünmesine de sıcak...

RADİKAL – AKP ’de koalisyon turları öncesinde oluşturulan 4 komisyonun çalışmaları sürüyor. Buna göre görüşmeler 4 aşamada yapılacak. İlk 2 adım tamamlandı. ‘Dosya çalışması’ yapan komisyonlar, partilerin vaatlerini taradı, ‘ortak noktaları’ ve ‘olabilir vaatleri’ tasnif etti.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre AKP’nin koalisyon görüşmelerindeki yol haritası şöyle:

1. İLKELER ÇIKARILDI

Özellikle Siyasi İşler Komisyonu, CHP , MHP ve HDP’nin ‘genel parti ilkelerini’ çıkardı. Genel ilkeler ve partilerin olmazsa olmazlarının neler olduğuna dair listeler hazırlandı. Ak Parti ’nin 10, CHP’nin 14, MHP’nin ise 30 başlıktan oluşan ilkeler ortaya koyduğu saptandı. Bunlardan, AK Parti ile örtüşenler ve farklı olanlar da ayrıca tasnif edildi. MHP’nin Çözüm Süreci’ne, CHP’nin yolsuzlukla mücadeleye bakışı gibi konular özel olarak not alındı.

2. VAATLER LİSTELENDİ

Partilerin son seçimlerdeki vaatleri de değerlendirildi. Özellikle seçmene yönelik vaatleri ‘olabilir, tartışılabilir’ veya ‘mümkün olmayan vaatler’ olarak sınıflandırıldı. Ekonomik, siyasi ve hukuki alandaki vaatlerin ortak noktaları çıkartıldı. Ekonomik dengeleri bozacak adımlara özellikle izin verilmemesi kararlaştırıldı. Hem MHP’nin, hem CHP’nin emeklilere yönelik vaatlerinin olabilirliği tartışıldı. AK Parti, vaatleri toptan reddetmeyecek ve “Gelin hükümette yer alın, bütçe dengelerini ve mali tabloları görün ondan sonra bu konuyu konuşalım” diyecek. AK Parti, emeklilere iki maaş ikramiye önerisine karşılık, 100 lira seyyanen zammın tüm emeklileri kapsayacak şekilde bir düzenlemeye dönüştürülmesini önerecek. Asgari ücret ve mazot desteği konusu ise AK Parti tarafından ‘konuşulabilir’ bulunuyor. Asgari ücretin 1500 liraya çıkartılması vaadi konusunda ise 1300 lirada anlaşılabileceği hesabı yapılıyor. Taşeron konusu ise en zor konu olarak değerlendiriliyor. CHP’nin taşeron işçilerin tamamının kadroya alınması önerisi gerçekçi bulunmuyor.

3. PROTOKOL TASLAĞI

Partilerin bakış açılarını ortaya koyan dosyalardan sonra özellikle koalisyon görüşmelerinin ikinci turu için iki ayrı çalışma daha yapılıyor. Geçmiş koalisyon hükümetlerinin protokollerini inceleyen parti yönetimi, olası bir koalisyon hükümetinin protokol taslağını da hazırlayacak. Anlaşma sağlanması durumunda üçüncü aşamaya yani protokol taslağı yazımına geçilecek. Sağlanan mutabakat kağıda dökülecek ve her detayın, ileride sorun alanı oluşturabilecek her konunun yer alacağı bir metin hazırlanacak.

4. BAKANLIK PAYLAŞIMI

Uzlaşmaya varılması durumunda son aşama bakanlık paylaşımı ve kurumların tasnifi olacak. Tüm aşamalar geçilip, hükümet kurma aşamasına gelindiğinde, masaya bu kez bakanlık ve kurumların paylaştırılması gelecek. AK Parti bazı bakanlıkların bölünmesine sıcak bakıyor. Bu durumda ‘Turizm ve Kültür’, ‘Gümrük ve Ticaret’, ‘Aile ve Sosyal Politikalar’, ‘Çevre ve Şehircilik’, ‘Enerji ve Maden’ olmak üzere bazı bakanlıklar ikiye bölünebilecek.

 


  http://www.radikal.com.tr/139132413913242

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Değişik bir koalisyon modeli - bizeke

  AKP ile CHP arasında bir koalisyon nasıl kurulur? kurulursa nasıl yol alır? bu eşyanın tabiyatına aykırıdir.AKP 13 yıldır ülkeyi yönetti ve karşısında da toplam kendinden çok daha fazla oy alan bir partiler topluluğu oluşmasına neden oldu. Bunların başında CHP geliyor. Bu durumda AKP aleyhine verilen yasa teklifleri, meclis araştırmaları, konularında muhalefetin verdiği her teklifin CHP tarafından reddi mümkün değil. Çünkü muhalefet CHP nin seçim meydanlarında halka vedettiği konularda teklifleri meclise getirecek.CHP bu durumda AKP nin tarafında mı? yer alacak.Tabiiki bu mümkün değil.Bu nedenle kurulacak AKPCHP koalisyonunun ömrü çok kısa olacak. Ülke koalisyonlar krizine ve kaosuna girecek ve eğer AKPHDP koalisyonu tercih edilseydi. belki de en uzun ömürlü koalisyon bu olabilir. Bu olmadığı takdirde bitmeyen ve erken seçime giden bir koalisyonlar krizine gideceğimiz mutlaktır. .. Ancak bunu önlemenin tek şartı en önemli olan Adalet, İç İşleri ,maliye ve Ekonomi bakanlığına bağlı birimlerde ortaklık şeklinde her iki partiden eşit sayıda bir heyet oluşturulursa bu her heyetinde dönüşümlü başkan ve sözcüsü olursa , yani buna benzer bir koalisyon yapılandırılmasına gidilirse , o zaman bu koalisyonun tek parti gibi bir görüntü oluşturarak ömrünün uzun ve ülke için daha yararlı olabileceğini söyleyebilirim. Lakin birisi bu işlere karışmaması şartıyla,

  YANİ? - ARAGORA

  Yolsuzlukların üzerine gidilmesini bir kenara bırakalım...Yargıya müdahaleye devam.işimize gelmeyen kararları veren yargıçları sürmeye devam..Polis devletine devam...Vatandaşa baskıya ,zulme devam...MİT ve İç Güvenlik yasasına dokunmayın...Medyaya ayar çekmeye devam..Kim aleyhte konuşur yazarsa,ya içeri tıkalım ya da izole edelim hayattan,aç kalsın'a devam.Saraya devam.Müteahhitlerle iş birliğine devam.Kahrolsun paralelciler..Ama ,Bakanlık verelim,100 tl.zam verelim emeklilere..Asgari ücrete dokunmayın.Eski tas eski hamam..Nasıl?