AKP'nin koalisyon şartları netleşti: Bakanlık dağılımı oy oranına göre...

AKP'nin koalisyon şartları netleşti: Bakanlık dağılımı oy oranına göre...
AKP'nin koalisyon şartları netleşti: Bakanlık dağılımı oy oranına göre...
YSK'nın seçim sonuçları açıklaması beklenirken AK Parti de koalisyon koşullarını netleştirmeye başladı. AKP'nin olmazsa olmazlarından biri, koalisyonda bakanlık dağılımının partilerin oy oranına göre yapılması. AK Parti "dönüşümlü Başbakanlık" seçeneğini de gerçekçi bulmuyor. Ayrıca vekil transferi yoluna gidilmeyecek

RADİKAL - 7 Haziran seçimleri sonrasında istişare sürecine başlayan AKP , koalisyonkoşullarını netleştiriyor. Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre, AKP’nin olmazsa olmazlarından biri, koalisyonda yer alan her partinin kabinede oy oranıyla temsil edilmesi. Seçimde 19 milyon oy alan ve yüzde 41’e yaklaşan AKP, “eşit bakanlık” formülüne sıcak bakmıyor.

Koalisyon hangi partiyle kurulacaksa, sandıktan çıkan oyun kabineye yansıtılması gerektiği tezinden hareket eden AKP; Adalet, İçişleri, Milli Eğitim gibi kritik bakanlıkların kendilerinde kalmasını istiyor ve bunu öncelikleri arasına alıyor. AKP’de “dönüşümlü Başbakanlık” gibi bir seçenek gerçekçi bulunmuyor.

 ANKARA'DA KAPALI KAPILAR ARKASINDA HANGİ TEMASLAR KURULUYOR?

 Gelecek hafta salı günü, yeni seçilen 258 milletvekili ile Meclis grubunu toplayacak olan AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun sonraki birkaç gün içerisinde CHP , MHP ve HDP ile görüşeceği öğrenildi. Davutoğlu’nun ikinci bir tur yapacağı, bu turda koalisyona yakın partilerle bir kez daha masaya oturacağı kaydediliyor.

4 YIL İÇİN KOALİSYON

Görüşmelerde Davutoğlu’na Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in eşlik etmesi planlanıyor. CHP’ye “yeni Anayasa ve çözüm süreci” vurgusu ile gidilmesi planlanırken, MHP’ye ise “milli projeler ve ekonomi ” mesajı ile yaklaşılması bekleniyor. Davutoğlu, görüşmelerde, “4 yıl sürecek koalisyon” hedefini koyarak, seçim hükümeti istemediğini vurgulayacak. Böylece, koalisyonun kurulma sürecinde samimiyet ortaya konulacak.

 GÜNEŞ MOTEL

Yüzde 41 oy ile TBMM’de 258 sandalyeye sahip olan AKP, güvenoyu için gerekli olan 276’ya ulaşmak için milletvekili transferini düşünmüyor. AKP kurmayları, bunu ahlaki olarak doğru bulmamasının yanı sıra Türk siyasi tarihine geçen Güneş Motel tecrübesinin tekrarlanmasından yana da değil. Başbakan Davutoğlu’nun da bu yolu kesin talimatla kapattığı öğrenildi.

KOALİSYON SOHBETLERİ

AKP’de koalisyon dönemlerinde hiç görev yapmamış milletvekilleri için de özel sohbetler başlatılacak. Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin ve Abdülkadir Aksu gibi isimlerin katılacağı sohbetlerde milletvekillerine koalisyon dönemi tecrübeleri aktarılacak.

OY RAPORU İSTENDİ

AKP, il teşkilatlarına yazı göndererek, mevcut ve eski milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe başkanlarından 7 Haziran seçimlerinde partinin neden oy kaybettiğine ilişkin görüşlerin raporlaştırılmasını istedi. Rapor için 15 Haziran’a kadar süre verildi.


  http://www.radikal.com.tr/137843813784384

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mantıklı - Commenter

  En azından AKP nin şartları mantıklı. Seçimlerin amacı ve sonucu bu değil midir ? Sandıktan çıkan yüzdeliğe göre milleti ne kadar temsil ettiği belli olur. Şimdi seçim sonuçlarına bakıyoruz ülkenin sol tarafı CHP sağ tarafi HDP geri kalanlar AKP. Hal böyleyken CHP çıkıp sanki seçimi kazanmış bir partiymiş gibi önemli bakanlıkları alırım, 2 yıl ben başbakanlık yaparım, bakanlık sayısı eşit olmalı gibi şartlar öne sürüyor. Bugün Barlas da benzer bir yazı yazdı. Gerçekten komik. Hem CHP, hem MHP AKP siz bir koalisyon olamayacağını biliyor fakat onlarsız da koalisyon olamayacağından yeni gelinmiş gibi davranıyor bunu isterim bunu da isterim diyor. Burdan sesleniyorum. EY CHP, MHP sandık sonuçlarını iyi okuyun halkı ne kadar temsil ediyorsanız o kadar hak isteyin.

  Sozunuz... - Ergun Tok

  CHP liler, DHP ve HDP liler simdi millete verdiginiz sozu tutmak vakti, bolucu hareketlerle size itimad edip oyunu veren bu cogunlugu yuz ustu birakip kendinize uygun sartlar ileri suremezsiniz. Dava AKP den kurtulmakti fakat son tutumunuz onlara umid veriyor. Tutumunuz yuzunden Gul Basbakanligi bile dusunmege basladi. Utanin ve kendinize gelip boluculugu birakip verdiginiz sozu yerine getirin.

  Eski Tas Eski Hamam - Selimserincan

  Yani AKP kısaca diyor ki; ben en ufak bir değişime uğramadan, nerede kaldıysam oradan yoluma devam edeceğim. İşinize gelirse. Neden? Çünkü halının altına süpürülen pislikleri kimse açığa çıkarmasın diye. İpler AKP'nin elinde olacak ki; Türkiye'yi yemeye devam etsin. Bu şartlarda AKP ile koalisyon kuracak parti ileride AKP'lileşecektir. Hiç kuşkunuz olmasın.

  GÜNEŞ MOTELLER BİR DAHA OLMASIN... - ARAGORA

  Ecevit'in yaptığı ve siyasi yaşamımıza çok kötü izler bırakan bu olay bir daha olmasın ,lütfen...Ben olsam AKP nin yerine ; muhalif üç partinin koalisyonuna destek verirdim...Onlar da denesinler...Demokrasi budur...Ne yapıp ne yapamayacaklarını görsünler...Sonra gene sen gelirsin..Bu kez önceki hatalarını yapmazsın..Ama şu yolsuzluk dosyalarını mutlaka yargıya taşımalısın..Dürüst idiysen ,namuslu idiysen ve birileri sana alçakça pusu kurmuşssa,ortaya çıkmalıdır...