AKP'nin seçim kozu Yüce Divan

AKP'nin yerel seçimler kozu 'Yüce Divan' ile 'dokunulmazlık dosyaları' olacak. Yerel seçimler öncesi bazı eski bakanlarla ilgili Meclis'ten Yüce Divan'a sevk kararı çıkartmayı planlayan AKP, meydanlarda 'hesap sorduk' diyecek.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP'nin yerel seçimler kozu 'Yüce Divan' ile 'dokunulmazlık dosyaları' olacak. Yerel seçimler öncesi bazı eski bakanlarla ilgili Meclis'ten Yüce Divan'a sevk kararı çıkartmayı planlayan AKP, meydanlarda 'hesap sorduk' diyecek.
TBMM'de AKP ve CHP'lilerin oylarıyla eski başbakan ve bakanlardan Mesut Yılmaz, Güneş Taner, Hüsamettin Özkan, Recep Önal, Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan hakkında Yüce Divan istemiyle soruşturma açılmasına karar verildi. Meclis'te Yüce Divan'la ilgili ikinci perde bu hafta açılacak. Eski bakanlardan Koray Aydın, Abdülkadir Akcan ve Yaşar Topçu hakkında AKP ve CHP tarafından verilen soruşturma önergeleri Genel Kurul'da salı günü görüşülecek. İki partinin önergesi olması nedeniyle üç eski bakan hakkında Meclis soruşturması açılmasına kesin gözle bakılıyor.
AKP yönetimi, soruşturma komisyonlarının 'Yüce Divan'a sevk ya da sevk etmeme' yönündeki raporlarını 28 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesinde tamamlanmasını istiyor. AKP yönetimi, TBMM Genel Kurulu'nda eski bakanlarla yönelik Yüce Divan ile ilgili oylamaların da yine seçim öncesi yapılmasından yana. AKP böylece yerel seçimlerde meydanlara 'Sözümüzde durduk, yolsuzluklarla ilgili hesap sorduk' sloganı ile çıkmaya hazırlanıyor.
AKP ayrıca, dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili Meclis prosedürünü de hızlandırarak, muhalefetin dokunulmazlıkla ilgili seçim kozunu da elinden almayı hedefliyor.