AKP'ye göre 'Gül nabız yokladı'

AKP'ye göre 'Gül nabız yokladı'
AKP'ye göre 'Gül nabız yokladı'
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP ’de, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yeniden adaylık yolu açan Anayasa Mahkemesi (AYM) kararıyla birlikte gündeme gelen ‘Köşk formülleri’ tartışması, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ahmet Sever’in “Yeniden aday olabilir” ve “Özensizlik kırdı” mesajıyla ete kemiğe büründü.
Sever’in sözleri, AKP kulislerinde “Gül nabız yokladı” şeklinde yorumlandı. Gül’ün Sever’in açıklamalarıyla ilgili ‘sessiz’ kalmayı tercih etmesi bu yorumu daha da güçlendirdi. Ancak Gül’ün ‘sitemi’ AKP’ye geri adım attırmadı. AKP’de “Gül kırgın olabilir, bu açıkça belli oluyor ama Erdoğan aday olursa karşısına çıkmaz” yorumu yapıldı. AKP kulislerinde şimdi daha çok “Erdoğan’ın Köşk’e aday olması halinde Gül’ün siyasete ve partinin başına geçmek isteyip istemeyeceği” sorusu tartışılıyor. Böyle bir durumda ise açıkça ‘Başkanlık Sistemi’nden yana tavır koyan Erdoğan ile bu sistemle ilgili çekincelerini dile getirmiş olan Gül’ün ‘uyumlu çalışıp çalışamayacakları’ kulislerde konuşulan bir diğer konu. 

AKP’liler: Onlar çözerler
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tartışmaları ‘suni gündem’ olarak niteleyerek, “Bütün bu senaryolarla ilgili, onların her ikisinin beraber çözeceği bir konudur” dedi. AB Bakanı Egemen Bağış da, Gül ve Erdoğan’ın yakın dostluklarına dikkat çekerek, “Kimse fitne mekanizması işletmeye kalmasın, başaramaz. İki lider kafa kafaya verirler, konuşurlar ve bunlar çözümlenir” diye konuştu. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise, başdanışmanın kendi görüşlerinin Gül’ün fikirleri olmadığını savunarak, Gül bu konuda ketum olduğunu fikirlerini ilk etapta beyan edecek biryapısı olmadığını söyledi. Elitaş, “Herhangi birisi bir yere aday olduğu takdirde diğerinin buna karşı aday olacağını tahmin etmiyorum. Zamanı geldiğinde her şey yoluna girer. Fitne fesat yapmaya çalışanlar avuçlarını yalarlar” dedi.