AKP'ye göre olay bireysel

AKP'ye göre Başbakan Erdoğan'ın TÜSİAD'a çıkışı, 'münferit hadise'den ibaret. Genel sekreter Şahin: "O sözler, bireysel bir olaya bireysel tepki."

ANKARA - AKP, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD'a sert çıkışını 'münferit, bireysel bir açıklama' olarak değerlendirdi. Dün, bir basın toplantısı düzenleyen AKP Genel Sekreteri İdris Naim Şahin, Erdoğan'ın TÜSİAD'a yönelik sözlerinin, kendinin mi, yoksa partinin mi görüşü olduğuna ilişkin bir soruyu yanıtladı.
Erdoğan'ın hem parti genel başkanı, hem de Başbakan olduğunu belirten Şahin, şunları söyledi: "Başbakanımız ve genel başkanımızın değişik konulardaki görüşleri hem kendi görüşüdür, hem partimizin oluşmuş genel yaklaşımının ifadesidir. Ancak günlük gelişen olaylara bağlı olarak yapılan açıklamalar şartlara göre değerlendirilmeli. Münferit olaylara dönük münferit açıklamalar olarak algılanmalı. Ülkenin temel yapı taşlarını oluşturan bir açıklama değil.
Bireysel bir olaya karşı bireysel bir tepki ve açıklama. Kuşkusuz, ülkenin başbakanı ve partimizin genel başkanı sıfatıyla yaptığı bir açıklama. Birileri bir şey açıklıyorsa, ona cevap vermek durumunda olanlar da görüşlerini açıklayacak. Bu çok doğal."
DİSK'e uyarı
Şahin, DİSK'in, 'TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç için gerekirse yürüyüş yaparız' açıklamasını da şöyle değerlendirdi: "Yürümek isteyene bu ülkenin sokakları, meydanları açık. Ancak, bu kanun ve hukuk çizgisini geçmemeli. Geçerse yürütme organı olarak hükümet ve yargı gereğini yapar. Tepkiler hukuk çerçevesinde ortaya konulabilir."
Erdoğan'ın da, Ermeni konferansı iptal edilince verdiği tepkiyle yargıya müdahale ettiğine ilişkin haberleranımsatılınca, Şahin şu yanıtı verdi: "Sözleri arşivden çıkarıp yorumlamak mümkün. Buna yargı karar verir."
Şahin: Talimat yok
Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, başlatılan savcılık incelemesini, 'yargının kendi bağımsız anlayışı içinde atılmış bir adım' olarak niteledi. Şahin, "İnceleme bir talimatın sonucu değildir" dedi.