AKP'yi seçim heyecanı sardı

Yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte AKP'de seçim heyecanı da arttı. 'Kırmızı plaka', 'üç sekreter' ve 'sınırsız telefon konuşma' hakkı olan Meclis ve grup yönetimi için AKP'liler kıran kırana yarışıyor.

ANKARA - Yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte AKP'de seçim heyecanı da arttı. 'Kırmızı plaka', 'üç sekreter' ve 'sınırsız telefon konuşma' hakkı olan Meclis ve grup yönetimi için AKP'liler kıran kırana yarışıyor.
Meclis'te gelecek hafta TBMM Başkanı seçimi yapılacak. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'benim adayım' dediği Bülent Arınç, yarın ya da salı günü resmen başvuracak. Erdoğan'ın bu tavrı nedeniyle AKP'den Meclis Başkanlığı için başka bir aday çıkması beklenmiyor. Ancak çok sayıda milletvekili Erdoğan'ın, Arınç'ı tek aday olarak ilan etmesine tepkili. Erdoğan'ın "Herkes hazır bulunsun" diyerek Arınç'ın ilk turda seçilmesini istemesine karşın, 30'un üzerinde milletvekilinin 'boş oy' kullanmaya hazırlandığı ifade edildi.
AKP'deki asıl yarış ise dokuz TBMM Başkanlık Divanı üyeliği, beş grup başkanvekilliği, 17 ihtisas ile sekiz uluslararası komisyon başkanlığı için olacak. 40 koltuk için neredeyse 100'e yakın AKP milletvekili aday.
Erdoğan'ın üç TBMM Başkanvekili ile beş grup başkanvekili adayını bizzat belirleyeceği, iki idare amiri ile dört kâtip üyelik için yapılacak seçimlerde ise grubu serbest bırakacağı belirtildi. Komisyon başkanlıkları ise yeni grup yönetimince belirlenecek. Kulislerde İsmail Alptekin ile Nevzat Pakdil'in yerini koruyacakları, Sadık Yakut'un ise şansı olmayacağı konuşuluyor.