AKP'yi zor günler bekliyor

Yerel seçimlerde oy oranını yüzde 40'ın üzerine çıkaran AKP'yi hem hükümette hem de Meclis'te yoğun bir gündem bekliyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Yerel seçimlerde oy oranını yüzde 40'ın üzerine çıkaran AKP'yi hem hükümette hem de Meclis'te yoğun bir gündem bekliyor. AKP'nin en büyük hedefi seçim meydanlarında verdiği vaatleri yerine getirebilmek. Ancak gündemine aldığı konularla ilgili AKP' yi zor günler bekliyor. İşte gündeme gelecek yasa tasarıları:
YÖK: AKP'nin bir yıllık acil eylem planında yer almasına karşın YÖK yasa tasarısı, üzerindeuzlaşmasağlanamadığı için seçimlerden sonraya kaldı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın seçim meydanlarında imam-hatip sorununu çözeceklerini söylemesi YÖK ile hükümet arasındaki ipleri kopardı. YÖK, uzlaşma masasından çekildi.
İmam-hatip liseleri: Hükümetin en büyük hedeflerinden biri üniversiteye giriş sınavında imam-hatiple diğer lise mezunları arasındaki katsayı farkını eşitlemek. İlgili tasarı seçim öncesi Meclis'e sevk edildi. Ancak tartışmalar nedeniyle tasarı komisyonda bekletiliyor. Amaç bu düzenlemenin ya YÖK tasarısı içine konulması ya da ayrı olarak çıkarılması.
Bedelli askerlik: Gündemden hiç düşmeyen bedelli askerlik, seçim sonrası da tartışılacak. Askerlerin karşı çıkmasına karşın Erdoğan'ın seçim öncesi 'Bedelli askerliği destekliyorum' demesi, bu konuyu yeniden gündeme getirecek.
Teşvik Yasası: Seçimlerden önce çıkarılan ve 36 ili kapsayan Teşvik Yasası seçim meydanlarının en büyük tartışma konusu oldu. Erdoğan başta olmak üzere AKP'liler propaganda çalışmalarında yeni bir yasa ile teşvikin kapsamının genişleyeceği vaadinde bulundu.
Kamu reformu: Genel Kurul'da CHP'nin itirazı nedeniyle 49 maddesi tartışmalı kabul edilen ve seçim öncesi gerginliği artırmamak için beklemeye alınan kamu yönetimi yasa tasarısı gündemin öncelikli maddeleri arasında yer alacak.
Anayasa değişikliği: CHP' nin yasama dokunulmazlığının sınırlandırılması önşartına rağmen AKP, Anayasa'nın 50'ye yakın maddesini değiştirmeyi planlıyor. Anayasa paketinde, AB'ye uyum düzenlemelerinin yanı sıra, Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini sınırlama, kamuoyunda 2B olarak bilinen niteliğini kaybetmiş orman arazilerinin satışını öngören tartışmalı maddeler de var.
Dokunulmazlıklar: Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'nda oluşturulan hazırlık komisyonlarında AKP'lilerin kararıyla aralarında Başbakan Erdoğan, bakanlar Abdullah Gül ve Abdulkadir Aksu'nun da bulunduğu yüzlerce dosya için yargılamanın ertelenmesi kararı alındı. Karma komisyonun bu konuda alacağı nihai karar tartışmaları alevlendirecek.
Yüce Divan: Soruşturma komisyonları, eski Başbakan Mesut Yılmaz ve eski bakanlardan Hüsamettin Özkan, Güneş Taner, Recep Önal, Cumhur Ersümer, Zeki Çakan, Koray Aydın ve Yaşar Topçu'nun Yüce Divan'a sevk edilip edilmeyeceğine karar verecek.
Dış politika: Kıbrıs ve AB, Ortadoğu, Kafkaslar'daki gelişmelerle ABD ile PKK konusundaki müzakereler hükümetin dış politikadaki önemli gündem maddelerini oluşturacak.