Akşener'den ilginç Nevruz çıkışı

Akşener'den ilginç Nevruz çıkışı
Akşener'den ilginç Nevruz çıkışı
TBMM'de konuşan Meral Akşener, 'Bütün çocuklarımız sevgililer gününü kutladı ama Nevruz'da anlaşamıyoruz. Hızır aleyhisselamı unuttuk, evlere Noel Baba'yı getirdik' dedi.

TBMM – TBMM’de bazı yatırımlarda KDV muafiyeti getiren kanun üzerinde görüşmeler devam ediyor. Teklifin 5. maddesi üzerinde grubu adına yaptığı konuşma yapan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın “Kürt halkının özgürlük mücadelesi için TBMM'de bulunuyoruz” sözleri, olaylı Nevruz kutlamalarını tekrar gündeme getirdi.

Sırrı Sakık, burada yapılan tetikleyici konuşmalarla güvenlik güçlerinin bir halka düşman gibi davrandığını öne sürerek, “Buradan hamasi nutuklar atarak oraları tetikliyorsunuz. Allah zaten bir bela vermiş bu ülkenin üzerine İçişleri Bakanı. Ağzından çıkanı beyni kontrol edemiyor. Her söylediği insanları tetikliyor” iddiasında bulundu.

Yasal olarak yapılan Nevruz kutlamalarını eleştiren Sakık, “Koca göbeklerinizle ateşin üzerinden atlamaya çalıştınız. Unutmayın, hiçbir taklit aslını geçemez” dedi.

Sakık'ın konuşmasının ardından TBMM Başkanvekili Meral Akşener, birleşime ara verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, aranın ardından yerinden söz alarak, BDP'li Sakık'ın kürsüde çok çirkin ifadeler kullandığını söyledi.

Tüm kamuoyunun asıl belanın kim olduğunu bildiğini ifade eden Aydın, “Suçlu-güçlü pozisyonunda görüntü verilmeye çalışılıyor. Aynaya baksınlar önce. Bayram herkesin, tüm milletin bayramıdır. Orta Asya'da da Balkanlar'da da Anadolu'da da kutlanıyor bu bayram. Kandil'e köprü isteyenlerin terörü lanetlemelerini beklemek doğru olmaz zaten. 'Madem Kandil var o zaman bir siyasi parti olarak size ne gerek var' diye sormazlar mı?” diye konuştu.

Sakık da “sataşma” gerekçesiyle söz alarak, sadece durum tespitinde bulunduğunu söyledi. Sakık, “Kandil bu ülkenin bir gerçeğidir. Siz Kandil ile görüşmediniz mi? Oslo görüşmeleri benimle mi yapıldı? Bunu söylerken neden tepki gösteriyorsunuz? Bu bir realite o zaman” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, son birkaç günde 7 polisin şehit olduğunu anımsatarak, “Önce bunu görelim. Bu polislerimize PKK kurşunu sıkılıyor. Bu gerçek ortadayken buradan kalkıp da güvenlik güçlerini suçlamak kimsenin haddi ve hakkı değildir” şeklinde konuştu.

Sakık ise bu sözlere yerinden, “Ben hiçbir ölünün arasına ayrım koymam. O polisler de benim kardeşimdir. Onların ölmemesi için de sesim bu kadar çıkıyor” şeklinde tepki gösterdi.

AKŞENER'DEN İLGİNÇ NEVRUZ SİTEMİ
TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Genel Kurul’da Nevruz’da meydana gelen şiddet olayları ile ilgili tartışmalar üzerine yaptığı konuşmada, “Nevruz’u kavga konusu yaptık, ama sevgililer gününü hepimizin çocukları kutladı. Narende Hanım’ı bileniniz var mı? Yedi cüceleri herkes biliyor. Hızır Aleyhisselam’ı unuttuk, evlere Noel Baba’yı getirdik” dedi.

Çocuklara bir soru sorulması gerektiğini belirten Akşener, şöyle konuştu:

"Hızır Aleyhisselam’ı çocuklarımız biliyor mu? Hıdırellez’i biliyor mu? Nevruz’u kavga konusu yaptık, ama sevgililer gününü hepimizin çocukları kutladı. Doğru mu? Nare Hanım’ı hatırlayanınız var mı? Narende Hanım’ı bileniniz var mı? Yedi cüceleri herkes biliyor. Hızır Aleyhisselam’ı unuttuk, evlere Noel Baba’yı getirdik. İmamlar bile onu tartışıyor. Bir taraftan değerler üzerinden kavga verirken, bir taraftan o kaldırılan değerlerin yerine kimlerin değerlerinin geldiğini de… Yani sizin de benim de onun da çocukları Nevruz’da anlaşamıyorlar ama sevgililer gününü hepsi ortak kutladı. Belki buna dikkat çekmenin lüzumunu hissettiğim için, aslında bana söz söylemek düşmezdi ama, hatırlatmak istedim." (ajanslar)