Akşit işkenceye inanmadı

TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun Ankara'daki Saray Rehabilitasyon Merkezi'nde zihinsel özürlülere 'psikolojik işkence' yapıldığı tespiti Devlet Bakanı Güldal Akşit'i hem harekete geçirdi hem üzdü.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun Ankara'daki Saray Rehabilitasyon Merkezi'nde zihinsel özürlülere 'psikolojik işkence' yapıldığı tespiti Devlet Bakanı Güldal Akşit'i hem harekete geçirdi hem üzdü. Akşit, merkezdeki görevliler hakkında soruşturma başlatırken, milletvekillerinin kendisinden habersiz olarak Saray Rehabilitasyon Merkezi'ne gitmelerine üzüldüğünü ifade etti. Akşit, polemiği daha fazla uzatmamak için konuşmayacağını belirtirken, "Bazı olaylar abartılarak anlatılıyor. Çocuklar bir saat bile çıplak kalmıyorlar" dedi.
TBMM İnsan Hakları Komisyon üyelerinden AKP'li Gürol Ersoy, Orhan Erdem, CHP'li Özlem Çerçioğlu ve Ahmet Yılmazkaya geçtiğimiz perşembe günü Saray Rehabilitasyon Merkezi'nde incelemelerde bulundu. Haber vermeden gittikleri merkezde gördükleri tablo vekilleri adeta şoke etti. Milletvekilleri Meclis'te düzenledikleri basın toplantısı ile de gördükleri
manzarayı şöyle anlattı:
"640 kişilik kapasitesi bulunan merkezde 696 zihinsel özürlü bulunuyor. 345 personel üç vardiya halinde çalışıyor. Bu görevlilerin büyük bölümü devlet memuru. Psikolog ve sosyal hizmetli gibi yetişmiş eleman eksikliği bulunuyor. Koğuşlar oldukça kalabalık. 15 kişilik koğuşlarda 30-40 kişi kalıyor. 3 ile 36 yaşındaki zihinsel özürlüler aynı yerde yaşıyor. Çevrelerine ve birbirlerine zarar vermesinler gerekçesiyle çocuklar bellerinden iplerle yataklara bağlanıyor. Kaçmaya çalıştığı iddia edilen
biri şeker hastası 13-14 yaşlarındaki üç kız çocuğu merkez psikoloğuna da heber verilmeden hiçbir eşyanın olmadığı soğuk bir odada kilitli tutuluyor.
Temizliğe önem verilmiyor. Tuvaletler oldukça pis, çarşaflar kirli. Bina bakımsız. Çocukların kaldıkları bölümlerin tavanları ıslak."
İddialar üzerine harekete geçen Devlet Bakanı Akşit, önceki gün Saray Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti, ilgililer hakkında soruşturma başlattı. Ancak Akşit, milletvekillerinin basın toplantısıyla Saray Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşananları kamuoyuna anlatmalarına bozuldu.
SHÇEK'ten savunma!
Akşit, polemiği uzatmama gerekçesiyle daha fazla konuşmayacağını belirtirken, milletvekillerinin açıklamalarının abartılı olduğunu öne sürdü. Akşit, rehabilitasyon merkezindeki çocukların bir saat dahi çıplak bırakılmadığını ifade ederken, yaşanan olayları ise personel yetersizliğine
bağladı.
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürvekili Cafer Tatlıbal ise zihinsel engelli çocukların odalara kapatılmasını ve yataklara bağlanmasını savundu: "Aileler de zaman zaman çocuklarını tuvalete kilitler. Orada yapılanlar çok kötü bir şey değil. Tedavinin bir parçası. Akıl hastalarına hâkim olamıyorsanız, onu bağlarsınız. Çünkü hem kendine hem de başkalarına zarar verir. Alternatif bir yöntem varsa, tenkit edenler söylesinler. Bu ABD'de de böyle yapılıyor."