Aksu: Uzlaştık Baykal: Hayır

Zinanın suç sayılmasını öngören düzenleme konusunda CHP ile uzlaştıklarını açıklayan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'ya, CHP lideri Deniz Baykal'dan yanıt geldi:

ZONGULDAK/BARTIN - Zinanın suç sayılmasını öngören düzenleme konusunda CHP ile uzlaştıklarını açıklayan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'ya, CHP lideri Deniz Baykal'dan yanıt geldi: "Arkadaşlarımız gerekli açıklamayı yaptı. AKP ile uzlaşma kesinlikle yok."
Bakan Aksu, Zonguldak'ta gazetecilerin söz konusu düzenlemeyle ilgili sorusu üzerine, "Biz görüşümüzü parti olarak belirledik ve kamuoyuna açıkladık. CHP ile uzlaşma yolu arandı, bulundu, uzun uzun görüşüp uzlaştık. TBMM erken toplantıya çağrılacak, uzlaştığımız konular üzerinde bu yasalar Meclis'ten geçirilecek. Bu meseleyi tekrar gündeme getirmeye gerek yok" dedi.
'AKP özel bir arayış içinde'
CHP lideri Deniz Baykal da dün gittiği Bartın'da, "İçişleri Bakanı zina konusunda 'CHP ile uzlaştık' dedi, doğru mu?" sorusu üzerine şu yanıtı verdi: "Yok böyle bir şey. Bizim arkadaşlarımız gerekli açıklamayı yaptı."
Zinada AKP'yle uzlaşmalarının söz konusu olamayacağını belirten Baykal, şunları söyledi: "Hazırlanan tasarıda bir uzlaşma sağlanmıştı. Ama AKP, mutabakatı değiştirme arayışında. Bize getirilen dört maddeden üçüyle ilgili gerekli uyarıları yaptık. Şu anki Ceza Kanunumuzda yürürlükte olan maddeleri esas alan yaklaşıma gelmelerini sağladık. AKP zina konusuyla ilgili özel bir arayış içinde. AKP'nin önerdiği, aile kurumumuzu sahiplenip destekleyecek bir model değil. Tersine, yaygın bazı yanlış uygulamaları hukuki bir çerçevenin dışında tutma arayışı AKP'ye egemen. Destek olmayız."