@ismailsaymaz

Albay Ali Öz'e yeniden yargı yolu açılıyor

Albay Ali Öz'e yeniden yargı yolu açılıyor
Albay Ali Öz'e yeniden yargı yolu açılıyor
Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı, Dink cinayetinde 'görevi ihmal' suçundan ceza alan Emekli Albay Ali Öz'ün yeniden yargılanmasının yolunu açıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Hrant Dink cinayetinde hangi silahın kullanılacağını bile bildiği halde adım atmadığı,a sahte evrak düzenlediği için eski Trabzon Jandarma Alay Komutanı Ali Öz hakkında Trabzon 2. Sulh Ceza ve 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘görev ihmal’ suçundan iki dava açılmıştı. Ağır Ceza Mahkemesi ‘davaların birleşmesi talebini kabul etmediği gibi davayı da reddetmişti. Bu kararı inceleyen Yargıtay Savcılığı, “İki dava birleştirilmeli ve buna göre karar verilmeliydi” dedi. Yargıtay, savcılığın bu kararına uyarsa Albay Ali Öz için yeniden yargı yolu gözükecek.
Ali Öz ve emrindeki askerlerle ilgili ‘görevi ihmal’ iddiasıyla Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılama sürerken Adalet Bakanlığı, Trabzon’da yeniden inceleme yaptı. Aynı jandarmalar için ‘Hayal ve arkadaşları hakkında örgüt kurmaktan işlem başlatıp savcılığa bildirmedikleri, cinayetten sonra sahte evrak düzenledikleri’ için soruşturma izni verdi. Böylece Albay Öz hakkında ikinci kez ‘görevi ihmal’ iddiasıyla Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

 

Ağır ceza reddetti
Bu gelişme üzerine, ilk davaya bakan 2. Sulh Ceza Mahkemesi, 1. Ağır Ceza’ya yazı yazarak, iki dosyanın ‘Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirilmesini savundu. Fakat 1. Ağır Ceza, Mayıs 2011’de, ‘görevi ihmal’ suçundan iki dava açıldığını, aynı suçtan iki yargılama olmayacağını savunarak, davaları birleştirmek yerine, elindekini reddetti. 2. Sulh Ceza Mahkemeside karar vermek zorunda kaldı. Sanık Ali Öz ve Metin Yıldız’ın altı ay, Hüseyin Yılmaz, Ömer Ünalır, Okan Şimşek ile Veysel Şahin’in dört ay hapsine karar verildi. İki asker de beraat etti.
Dink ailesinin avukatları, 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay Savcısı Arif Altınkök, 19 Haziran 2012’deki tebliğnamesi ile 1. Ağır Ceza’nın davayı reddetmesi kararının bozulmasını istedi. Dosya Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin önüne gitti. Şimdi mahkemenin kararı bekleniyor.