Aldatmayı önlemek hükümetin işi mi?

'Bilmeden itiraz ediyorlar'
Başbakan Tayyip Erdoğan zinanın suç sayılmasına karşı çıkanların kulaktan dolma bilgilerle konuştuğunu öne sürdü. Erdoğan, 'zina suçu' işleyenlere ceza verilmesini "Bu ülkede kadın-erkek eşitliğini getirmeye yönelik bir adım" diye değerlendirdi.
'Yanlışlık düzeltildi'
Anayasa Mahkemesi'nin benzer bir tasarıyı cezalarda eşitsizlik olduğu için iptal ettiğini anlatan Erdoğan şöyle konuştu: "Bu yanlışlık düzeltildi. Tasarının aldatmaları önlemeye ve insanlık onurunu korumaya yönelik bir adım olduğuna inanıyorum."
Çiçek: Cezayı azaltırız
Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise "Biz parti olarak zinanın suç olmasından yanayız. Ancak kamuoyundaki tepkiyi dengelemek için verilecek cezayı azaltabiliriz" dedi. Çiçek imam nikâhıyla ilgili olarak çokeşliliğin hiçbir zaman teşvik edilmeyeceğini söyledi.

ANKARA - Türkiye'nin gündemine yerleşen zina tartışmasıyla ilgili sessizliğini bozan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Kulaktan dolma yorumlar yapılıyor. Bunun bir yerde insanlık onurunu kurtarmaya yönelik adım olduğuna inanıyorum" dedi.
Başbakan Erdoğan dün, Atina Olimpiyatları'nda madalya kazanan sporcular için Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu'nda düzenlenen ödül töreninin ardından, gazetecilerin, Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısındaki zinayla ilgili düzenlemeye ilişkin sorularını yanıtladı. Konuya ilişkin tüm yorumların, kulaktan dolma olduğunu ve içeriği bilinmeden yapıldığını öne süren Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
'Suç, şikâyete bağlı olacak'
"Bu, üzüntü verici. Tabii bunlar Meclis gündemine nasıl gelecek, içeriğinde ne var? O zaman tartışmalar yapılır, konuşmalar yapılır ve buna göre adım atılır.
Bazıları Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı filan gündeme getiriyor, kararın içeriğini bilmeden değerlendirme yapıyor ve yanlış yaklaşımlarda bulunuyor. Şimdi böyle bir adım atılıyor ama, bu adım ülkede kadın erkek eşitliğini getirmesi bakımından ve kadına yönelik, bugüne kadar yapılmış, eşitsizlikleri kaldırmaya yönelik.
Bu olay şikâyete bağlı getirilmesi düşünülen bir adımdır. Burada aldatmaları ortadan kaldırmaya yönelik bir adım atılıyor. Bundan öncekinde bir eşitsizlik olduğu için Anayasa Mahkemesi bunu geri gönderdi. Şimdi bu eşitsizlik de ortadan kaldırılarak tarafların birbirini aldatmasında cezai müeyyide aynı olacaktır, resen atılacak bir adım olmayacak. Herhalde şikayete bağlı olarak bundan kimsenin rahatsız olmaması lazım. Bunun bir yerde insanlık onurunu kurtarmaya yönelik bir adım olduğuna inanıyorum."