Alemdaroğlu ve Beyaz hakkında suç duyurusu

AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, hükümetin YÖK Yasası'nı protesto eden İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu ile eski Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Beyaz hakkında, halkı suça tahrik ve teşvik ettikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

ANKARA - AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, hükümetin YÖK Yasası'nı protesto eden İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu ile eski Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Beyaz hakkında, halkı suça tahrik ve teşvik ettikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.
Torun, suç duyurusu dilekçesini dün savcılığa verdi. Alemdaroğlu'nun, "Baskıcı yöntemlerle düşüncelerimizin susturulacağı sanılıyorsa, bu yangılgıdır. Bu pahalıya mal olur' diye açıklama yaptığını kaydeden Torun, "Kendisi, TCK'nın 311 ve 312. maddelerine aykırı davranmıştır" dedi.
Torun, Beyaz'ın ise "Genelkurmay'a, YÖK'e ve milletin değerlerine yanlış yapılmaz. Yanlış yapılırsa başka şeyler de gelir" biçiminde açıklama yaptığını hatırlattı. Beyaz'ın 'Başka şeylerden kastınız darbe mi?' sorusunu, "Onlar anlar, Erkan-ı Harbiye ile çatışılmaz" diye yanıtladığını kaydeden Torun, Beyaz'ın da TCK'nın 311 ve 312. maddelerini ihlal ettiğini sileri sürdü.