Alevilerden Kılıçdaroğlu'na uyarı: HDP'ye yöneliyoruz!

Alevilerden Kılıçdaroğlu'na uyarı: HDP'ye yöneliyoruz!
Alevilerden Kılıçdaroğlu'na uyarı: HDP'ye yöneliyoruz!
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede Alevilerin taleplerini ileterek uyardı, "Özellikle genç ve kadınlarda HDP'ye ciddi bir yönelme var..."

RADİKAL - Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir'le görüşen Kılıçdaroğlu, Alevilerin taleplerini dinledi. Kılıçdaroğlu Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kapanması talebine ise sıcak bakmadı.

Milliyet gazetesinden Meriç Tafolar'ın haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ile yaklaşan seçimler sürecinde Alevilerin taleplerine ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldi. Demir, Alevilerin talepleri hakkında Kılıçdaroğlu'na bilgi verdi. Kılıçdaroğlu'nun, “Belediyelerimizde cemevlerinin ibadethane sayılmasına ilişkin karar aldık. Nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine Demir'in, “Çok önemli bir adım. Aleviler üzerinde hem sizin hem HDP'li belediyelerin böyle bir karar alması olumlu yankılandı. Ancak çok gecikmiş bir adım, keşke daha önce olabilseydi. Ancak bu kararınız eşit yurttaşlık taleplerimiz için bir başlangıç noktası olabilecek” dediği öğrenildi. Demir'in, Ak Partili ve MHP 'li belediyelerin de bu yönde kararlar alması için çaba gösterilmesi gerektiğine işaret ettiği belirtildi.

HDP'nin 'sürprizleri': Sandığı nasıl etkiler?

Görüşmede Kılıçdaroğlu'na zorunlu din derslerinin kaldırılması, dergahların iade edilmesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmasına ilişkin talepler sunuldu. Kılıçdaroğlu'nun Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması fikrine sıcak bakmadığı, kurumun Alevileri de kapsayacak şekilde daha adil bir yapıya dönüştürülmesi görüşünü ilettiği öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU YORUM YAPMADI

Demir'in, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'ın aldığı oylara işaret ettiği, ülkenin belli bölgelerinde CHP'nin Alevi tabanının HDP'ye kaydığının açıkça görüldüğünü anlattığı öğrenildi. “Özellikle genç ve kadınlarda HDP'ye ciddi bir yönelme var” diyen Demir'in bu görüşünü Kılıçdaroğlu'nun not etmekle yetindiği, yorum yapmaktan kaçındığı öğrenildi. Demir'in, Alevi toplumunda oy kayışının engellenmesi için yeni projeler beklendiği görüşünü ilettiği, Kılıçdaroğlu'nun bu konuda da yorum yapmadığı belirtildi.


  http://www.radikal.com.tr/131000513100056

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne olursan ol HDP'ye gel - jumpercoco

  Ne düşünürseniz düşünün,eğer akp'nin daha az oy almasını isteyen herkes,barajı geçmesi için HDP'ye oy vermelidir .HDP'ye giden her oy akp'yi başkanlık sisteminden ve tek başına iktidar olmaktan uzaklaştıracaktır.

  Demirtaş - user808804

  Kılıçdaroğlu seçime doğru alevilere Demirtaş için sünnidir ona oy vermeyin politikası yürütürse hiç şaşmayın. Rakibini itibarsızlaştırmaya çalışarak başaracağını sanmak. 90 yıllık temel ideoloji bu. Apo içinde aynısını denediler, sonuç ortada. Şimdide alevilere karşı düşman yaratmaya devam edecekler.

  chp li türk-sünnilerde vatan partisine-mhp ye yöneliyor - ex nihilo

  radikal gazetesi her zaman böyle, gerçeği istediği gösterme derdinde, göründüğü gibi gösterme derdinde değil. spinoza panteizm için şöyle bir tanım yapmıştı: "evren tanrının görünen yüzü tanrı ise evrenin görünmeyen yüzüdür". uyanık yahudi işine gelene istediğini vermeye çalışmış böylece de toplamda kendi sistemini oluşturmuştur. radikal gazetesinin tutumu felsefi bir sisteme hizmet etmesede ikiyüzlülükte eşsizdir. şimdi chp den "vatan partisine" veya mhp ye oy vermek isteyen sünni-türk seçmen hiç yok mu? kimin oyu nereye kayıyor gerçekten? perspektife mi bağlı yoksa gerçek mi böyle?

  Seçi,m - Alipapa

  Cumhurbaşkanlığı seçimi ve öncesi genel ile mahalli seçimlerde,Kılıçdaroğlu ve Bahçeliyle ,AKP ömür boyu iktidar diye düşünen kesim ,oy kullanmadı.Haziran 2015 te ise HDP barajın altında kalırsa AKP ,Anayasayı değiştirecek çoğunluğu alır endişesi HDP oylarını arttıracaktır.CHP ve MHP halihazır yönetimleriyle,CHP nin % 25 i .MHP nin % 12 yi geçmesi sürpriz olur.Bahçeli,baraj altında kalsa bile gitmez ama Kılıçdaroğlu seçimden % 30 un altında oyla çıkarsa tıpış tıpış gidecektir.

  - momentum

  Bu adamlar için hiç bir şey değişmiyor, zaman akmıyor. Bir zamanlar da, bundan on - on beş sene evvel, Aleviler Hıristiyan mı olsun, ha, Hıristiyan mı olsun, diyorlardı. Şimdi de, Diyanet'i kapat, yoksa Aleviler HDP'ye geçecek muhabbeti. Ne olduğunuza bir karar verin önce, ne olduğunuza; ne olmadığınıza değil. Sıkışmışsınız üç-buçuk ideolojik söylemin arasına, dininiz siyaset olmuş, diğerleri gibi. Allah'tan şu solculuk var da, Aleviliğinizi taşıyor az da olsa. Yoksa özünde, Alevi misin, ateist misin, son derece ikinci planda kalan bir soru. Çünkü inşa etmeye çalıştığınız şey bir "ne'lik" değil, bir "ne olmamaklık". Sizin geleceğiniz yok. Ne olmamaklık üzerine inşa edilen kimlik sizi bir yere kadar götürür. Zaten o süreç halihazırda yaşanıyor, Aleviler asimile oluyor, sünnileşiyor ya da ateist oluyor dediğiniz bu.

  Aleviler mi? - brotherlouie

  Yoksa kürt ayrılıkçılar tarafından asimile edilen Tunceli'li öz mü öz Türk ama kendini Kürt zanneden tarih bilgisi zayıf bir takım insanlar mı yöneliyor? Benim bildiği aleviler kendi katillerine asla oy vermez, kanlı politikalarına güvenmez.