'Alevilik bir dinse Tayyip Erdoğan orada yok'

'Alevilik bir dinse Tayyip Erdoğan orada yok'
'Alevilik bir dinse Tayyip Erdoğan orada yok'
Almanya'da gurbetçilere seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Avrupa'da Ali'siz Alevilik'ten bahsediyorlar. Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmek ise benden daha Alevisi olamaz. Ancak Alevilik bir dinse Tayyip Erdoğan orada yok" dedi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Almanya’nın Karlsruhe kentinde düzenlenen “Gençlik Buluşması” etkinliğinde konuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

- 31 Mayıs’a kadar Almanya genelindeki 13 konsolosluğumuzda; 7 Haziran’a kadar da gümrük kapılarında oy verebileceksiniz.

- Yurt dışında yaşayan kardeşlerimizi artık gurbetçi olark değil, yurt dışındaki gücümüz olarak görüyoruz.

- Almanya Cumhurbaşkanı’yla dün bir telefon görüşmesi yaptım. “ Türkiye ’nin refah düzeyinin ne denli arttığını görüyorum. Bunu Türkiye ziyaretinde de hissettim” dedi. Artık 50 yıl önceki Türkiye yok. Sizler bu yeni vatanın alperenlerisiniz.

- Bunlar sevemezler. İnsan öldürende sevgi olur mu? İnsanları katledende sevgi olur mu? Öyleyse oyuna gelmemeniz lazım.

- Onlar tek millet diyebilir mi? Tek bayrak diyebilir mi? Tek vatan diyebilir mi? Tek devlet diyebilir mi? O zaman 7 Haziran’da bunu diyemeyenlere gereken cevabı benim Almanya’daki kardeşlerim vermelidir.

YAVUZ SULTAN SELİM BİLE RAHATSIZ ETTİ

- Yavuz Sultan Selim Köprüsü bile onları rahatsız etti. Avrupa’da da Ali’siz Alevilik’ten bahsediyorlar. Eğer Alevilik Hz. Ali’yi sevmek ise benden daha Alevisi olamaz. Ancak Alevilik bir dinse Tayyip Erdoğan orada yok.

- Marmaray şu ana kadar 73 miklyon kişiyi taşımış durumda. Biz Fatih’in torunlarıyız. Dedemiz Fatih gemileri karadan yürüttü. Biz de metroyu denizin altından yürütüyoruz.

- Kurusıkı atmakla devlet yönetilmez.

- Hastanelerde rehin kalma dönemi bitti. Bu ülkedeki ölüleri bile rehin aldılar.

- Cumhurbaşkanı taraf olmaz diyorlar, doğru. Ama ben milletin tarafındayım.

- İngiltere’de seçimi kaybeden üç muhalefet lideri istifa etti. Ben hep ne diyordum. Eğer bu seçimden birinci çıkmazsak istifa edeceğim diyordum. Diğerlerini de davet ediyordum. Ama kabul etmiyorlardı. Şimdi bu seçimde de böyle bir söz veren muhalefet partisine rastlamadım. Ama bakın Sayın Başbakan birinci gelemezsem istifa derim diyor.


  http://www.radikal.com.tr/135376313537639

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  başlık çok yanlış. - user532305

  her zaman olduğu gibi algı operasyonu ve radikal.ne kadar uğraşırsa uğraşsın sevgili mason patronunuz başaramayacak. bu ülkenin en büyük külfetlerinden biridir aydın doğan eski türkiyenin en büyük demirbaşıdır aydın doğan.

  Kimin başının altından çıktı şu laf bileniniz var mı ? - olric_olric!

  34 yaşında bir alevi olarak kendimi bildim bileli duyarım , Alevilik Aliyi sevmekse ben de aleviyim ben daha çok aleviyim en çok ben aleviyim gibi lafları. ilkokul birinci sınıf öğretmenim söyleyince belki hakikaten alevi olabileceği ihtimalini düşünmüşümdür o yaşta, ama eminim ondan sonrası için bu lafı hiç yemedim ! "Zzzzt Erenköy" yada "e herıldın" yani gibi artık başkalarını iğrendirmemek adına kimsenin söylemeye cesaret edemediği lafların arasına çoktan girmesi gereken bu sözü hala duymak zorunda kalıyor olmamız maalesef çok ama çok acı.. üstelik bunu 12 yıllık hükümeti süresince Aleviler'in temel sorunlarına ( cemevlerinin ibadethane olarak tanınması, zorunlu din dersi uygulamasına son verilmesi, genel bütçeden alevilere pay ayrılması ... ) çözüm üretemeyen Sayın Cumhurbaşkanının söylemesi daha da garibime gidiyor. Ya Allah aşkına bu lafı ilk kim söyledi bilen var mı ?

  fıtratında var - user1052933

  herzamanki gibi, tekrar herkesi kucaklamış

  mahsuru yok. - ee07

  Alevilerin size ihtiyacı yok. Ayrıca sizin inanç özgürlüğü ile alakanızda yok. Olsa Cemevlerinin inanç yeri olmasını engellemezdiniz. 7 Haziran seçimleri ile aleviler AKP yi göndermek için ne yapacaklarını biliyorlar.

  Sevindim... - citizen

  Aman ne iyi... Bari orada olma ...

  zaten istenmiyorsunki!!! - user617768

  Senden aleviligi anlamak, yorumlamak, isteyen kim. Sen kim alevilik kim. senin gibi bin erdogan da gelse alevi sevgisinin zerresi olamaz. alevi aydinliginin zerresi olamaz, alevi cagdasliginin zerresi olamaz. baska kapiya...bu güzel insanlarin icerisinde yerin yoktur senin. birseyde istemiyoruz. gölge etme yeter...

  Alevilik yok hükmünde - 1000cucarachas

  Kimse Tayyip Erdoğan'a Aleviliğe gel, Alevi ol, burada ol demiyor. Aleviliğin din olup olmadığı tartışması da Alevilerin önceliği değil aslında. Tayyip Erdoğan'ı ilgilendiren kısmıyla sorun, kendine özgü ibadet kültürü ve ihtiyaçları olan bir topluluğun devlet tarafından ihmal edilmesi, ayrımcılığa uğramasıdır. Tayyip Erdoğan çıtayı daha da düşürüyor, Aleviliği yok sayıyor. Ona bakarsanız Alevilik Hz. Ali'yi sevmek, kendisi de en iyi Alevi'dir. Yani Erdoğan'ın en has Alevi olduğu bu tanımın dışında kalan Alevilik Erdoğan için yok hükmündedir, yeterince açık değil mi?