Ali Babacan: 1 Kasım 2023'ün kaderini belirleyecek

Ali Babacan: 1 Kasım 2023'ün kaderini belirleyecek
Ali Babacan: 1 Kasım 2023'ün kaderini belirleyecek
Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 1 Kasım'da yapılacak genel seçimin, 2023 Türkiye'sinin kaderini belirleyecek bir seçim olacağını söyledi.

RADİKAL - 7 Haziran seçimlerinden sonra özellikle iş çevrelerinden gelen "koalisyon da iyi olabilir" görüşüne katılmadıklarını belirten Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Sadece yakın tarihimize baktığımızda Türkiye'de ne zaman tek parti hükümetleri kurulduysa o zaman Türkiye reform yapmış, kalkınmış, yenilenmiş, ekonomi büyümüş. Ancak ne zaman koalisyon döneminden geçtiyse, ya vasat bir performans ortaya çıkmış ya da gerileme durumu artmış. 1970'lere, 1990'lara bakın, Türkiye'nin kayıp yıllarıdır bunlar" dedi.

AK Parti Gölbaşı İlçe Teşkilatı tarafından 75.Yıl Öğretmenevi'nde düzenlenen toplantıya katılan Ali Babacan, 1 Kasım seçimlerinin önemine değinerek, 2023 Türkiye'sinin kaderinin belirleneceği bir seçim olacağını belirtti. Babacan, Türkiye'nin içerisinde birlik beraberliği sağlaması, sağlam bir duruş ortaya koyması ve güçlü bir hükümet kurulabilmesi durumunda siyasi belirsizliğin ortadan kalkacağını söyledi.
Terör olaylarına değinen ve terörle mücadelede topyekun bir duruş gerektiğini vurgulayan Babacan, Türkiye'de bunun sağlandığını belirterek, "Şunu bilin ki, bir ülkede demokrasi güçlüyse, bir ülkede hak ve hukuk konusunda yüksek standartlara ulaşıldıysa, o ülkede terörün başarılı olması mümkün değildir" dedi.

Ankara'da, cumhuriyet tarihinin en büyük terör eyleminin yaşandığını vurgulayan ve Türkiye'nin teröre boyun eğmediğini, oyuna gelmediğini, halkın sağduyusunun galip çıktığını dile getiren Babacan, şöyle devam etti:
"Bunu yapanlar belki de çok farklı sonuçlar bekliyorlardı. Belki de Türkiye'de etnik kimlik bazında, mezhep bazında birbirine düşman olduğu bir tablo bekliyorlardı. Fakat çok şükür halkımız oyunu gördü. Biz eylemden hemen sonra söyledik; 'Bu eylem demokrasimizi hedef alıyor, dikkatli olalım' dedik. Hep beraber omuz omuza mücadele ederek terörün bu ülkede başarıya ulaşmasına engel olduk."

7 Haziran'da halkın vermek istediği mesajı aldıklarını, oy kaybı yaşamalarına rağmen yine birinci parti çıktıklarını kaydeden Babacan "Yüzde 41 oy Batı standartlarında tek başına bir partinin alabileceği yüksek bir oydur. Çalışmamız lazım. Biz dersimizi çalıştık, iyi araştırmalar yaptık, ne oldu dedik. Bunu bir sarı kart olarak da anladık. Eksikler, hatalar, yanlışlar nerede? Bunların farkındayız. Bu eksiklerin tekrar etmemesi için, yeniden 2001 ruhuyla ve ilk günkü aşkla yola çıkabilmemiz için bu seçimlere her türlü hazırlığımızı yaptık. Milletimizle tekrar buluşarak, tekrar kucaklaşarak, sadece ve sadece milletimizden destek alıp sadece ve sadece milletimizin hizmetinde olacak bir tek parti hükümeti için hazırlandık. Hedefimiz bu" diye konuştu.
AA