Ali Babacan: Su ve ekmek nasıl ihtiyaçsa hukuk da öyle bir ihtiyaç

Ali Babacan: Su ve ekmek nasıl ihtiyaçsa hukuk da öyle bir ihtiyaç
Ali Babacan: Su ve ekmek nasıl ihtiyaçsa hukuk da öyle bir ihtiyaç
Dün akşam 'Bâb-ı Ali Toplantıları'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın, "Eğer bir ülkede 'Demokrasi var, ancak hukuk konusunda sorunlar var' diyorsanız, o ülkede demokrasinin sıhhatli işlemesi bir süre sonra mümkün olmaz. Yargının, mutlaka evrensel hukuk ilkeleriyle, Anayasa, yasalar ve vicdan ile hareket etmesi gerekiyor" sözleri dikkat çekti.

İSTANBUL Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, geleneksel 'Bâb-ı Ali Toplantıları'nda yaptığı konuşmada, "Demokrasi hemen yanı başında sağlam bir hukuk ile ancak ayakta durabilir. Yargı alanında ne kadar başarılı olursak demokrasimiz o kadar güçlenecek. Yargı alanında ne kadar başarılı olursak demokrasimiz, ekonomimiz o kadar başarılı olacak. Eğer bu zayıf tablo devam ederse de, hem demokraside hem de ekonomide görmüş olduğumuz bu tabloyu bile mumla arar duruma geliriz. Su ve ekmek nasıl ihtiyaç ise hukuk da aynen öyle bir ihtiyaç" dedi.

Ali Babacan, dün akşam Gayrettepe'deki Point Hotel'de düzenlenen geleneksel 'Bâb-ı Ali Toplantıları'nın bu ayki konuğu oldu. Babacan, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye 'nin, dünyada baş gösteren 2008-2009 krizinden hızla çıkmasının en önemli sebeplerinden birinin, bankaların bünyesinin sağlam oluşundan kaynaklandığını vurguladı. Babacan, şöyle devam etti:

“Aksi halde tek bir bankada dahi olabilecek bir zafiyet bütün sisteme bir gecede sirayet edebilir. Bir gece belli başlı bir banka takasında bir zafiyete uğrasın, ertesi günü bunun 10 bankaya, 15 bankaya anında etkilerini görürsün. Dolayısıyla, birbirleriyle kenetlenmiş tek bir bankanın dahi tüm sisteme zarar verebileceği bir yapıdır bankacılık. Bu noktada çok şükür sütun sağlam ve büyümemizi finans edecek bir yapımız var. Ama ileriye doğru dikkat etmemiz gereken bir husus var. O da şu: Bankalarımız şu anda 100 liralık mevduat topladıysa, 121 liralık kredi kullandırmış durumda. Peki, bu parayı nereden buldular diyeceksiniz. Yurtdışından borçlandılar. Ve biraz da kısa vadeli borçlandılar. Bununla ilgili biz düzenlemelerimizi son 3-4 ay içerisinde yaptık. Hem bankalarının mevduata ağırlık vererek finansmanlarını sağlamalarını hem de daha uzun vadeli yurtdışına borçlanmalarını sağlayacak düzenlemeleri yaptık. Ve onlar da sonuç vermeye başladı. Dolayısıyla, bu sağlam bünyenin korunması da çok çok önemli."

“HUKUKTAKİ TABLO BÖYLE DEVAM EDERSE..."

Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz ekonomi alanında ne yaparsak yapalım, Türkiye için güzel şeyler yaptığımızı iddia edersek edelim, eğer Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olmasıyla ilgili ciddi soru işaretleri oluştuysa, bu başlı başına bir problem. Bu ekonomimiz açısından da problem, demokrasimizin işleyişi açısından da problem. Demokrasi kuşkusuz yönetim şekillerinin en güzeli. Halkın kanaatlerinin, eğilimlerinin bir ülkenin nasıl yönetileceğine yansıdığı güzel bir yönetim modeli. Demokrasi hemen yanı başında sağlam bir hukuk ile ancak ayakta durabilir. Eğer bir ülkede 'Demokrasi var, ancak hukuk konusunda sorunlar var' diyorsanız, işte o ülkede demokrasinin sıhhatli işlemesi bir süre sonra mümkün olmaz. Eğer kurallar açık değilse, kurallar şeffaf değilse, kurallara uymayanlar ile alakalı yaptırımlar yeterince güçlü değilse, eğer ülkenin yargısı iyi işlemiyorsa, burada demokrasi  zaafa uğrayabilir. Ekonomi üzerindeki etkilerini zaten dünyamız, günlük işlerde gayet güzel bunu hissediyor. Eğer davalar çok uzun sürüyorsa, bilirkişilik müessesesi ile ilgili ciddi sıkıntılar oluştuysa, kararlar tutarlı değilse, alt mahkeme ile üst mahkeme birbirinden tamamen farklı sonuçlara varabiliyorsa, bu iş dünyası açısından ve tabii ki ekonomi açısından son derece sıkıntılı bir tablo oluşturur. Yargının, mutlaka ve mutlaka evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde, Anayasa, yasalar ve belki de daha önemlisi vicdan ile hareket etmesi gerekiyor. Yasaların bir dili var, bir de ruhu var. Onun için vicdan faktörü çok çok önemli. Biz evrensel hukuk normlarını baz alan bir sistem arzu ediyoruz. Anayasamızın kolay, anlaşılır, sade bir anayasa olmasını arzu ediyoruz. Yasalarımızın kısa, öz ve anlaşılır olmasını arzu ediyoruz. Bunun yanında, yargı sisteminin hem bağımsız hem tarafsız işlemesi gerektiğini söylüyoruz. Tabii kolay bir alan değil. Yargı alanında ne kadar başarılı olursak demokrasimiz o kadar güçlenecek. Yargı alanında ne kadar başarılı olursak ekonomimiz de o kadar başarılı olacak. Eğer bu zayıf tablo devam ederse de, hem demokraside hem de ekonomide görmüş olduğumuz bu tabloyu bile mumla arar duruma geliriz. Bu kadar önemli. Su ve ekmek nasıl ihtiyaç ise, eğer refah diyorsak, demokrasi diyorsak, hukuk da aynen öyle bir ihtiyaç. Ekmek, su gibi ihtiyaç."

(Mehmet AKTARAN / DHA)

 


  http://www.radikal.com.tr/135742813574285

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sanal ekonomi - efeg27

  Allah göstermesin kriz olduğu gün çöküş berbat olacak ama Babacana göre her şey şahane! Kamu bankalarının hepsinin içi boşaltıldı ve tahmini zararları 2001 deki tüm bankalardan daha fazla üstelik TMSF nin alabileceği herhangi bir şeyde yok! Örneğin 3.havalimanı için yabancı bankalar vermediği için kamu bankaları kullanıldı ve 4,5 milyar euro kredi çıkartıldı lakin bu bankaların sermayesi toplamı zaten bu kadar diğer verdikleri krediler hesapta bile yok. Peki bu krediye karşılık ne teminat verdiler? hiç bir şey! havalimanı sözleşmesi gösterilmiştir ancak 25 yılda falan geri dönüşü olabilecek bir kredi! T.C. deki hiç bir bankanın 5 yıldan uzun vadede ticari kredi verdiği görülmemiştir. Tüpraş özelleştirmesinde bu rakam vardı ancak yarısı Shell indi kalan yarısı yani 2,5 milyar USD için kredi alındı ve onunda vadesi 3 yıl civarıydı !

  ah bide koyunlar bunun farkına varsa - user1077937

  hukuğun ne kadar önemli olduğunu başına gelmeden anlamayacak gamsızlar galiba

  Dur diyemiyor! - user456531

  Belli ki Sayin Babacan, T.C. Hukuk'unun birileri tarafindan cignenmekte oldugunun farkinda ve bu yuzden ulke ekonomisinin zarar gormrsinden rahatsiz.

  "Hadi ordan" - user386926

  Babacan konuşmuyor, yaklaşan krize fatura kesiyor. Ekonomiyi kusursuz yönetiyoruz ama yargı paralelin elide olduğu için ne yapsak boşuna diyor. Sanki paralel temizlense memleket o biçim olacak. Tek bir okul bırakma, hepsini imam-hatip yap, üniversiteleri badem bıyık cennetine çevir, laboratuvar yerine cami, mescit doldur - böylece evrensel hukuk ilkelerini özümsemekte hiç zorluk çekmeyecek kadrolarla demokrasi nasıl olurmuş dosta düşmana göster. Hala utanmadan, sıkılmadan insanın aklıyla dalga geçip mağduru oynuyorlar.

  ... - user1064611

  Sn Babacan gibi birinin akapede olmasi büyük bir talihsizlik..!