Ali Bayramoğlu: Cumhurbaşkanının tavrı beni de AK Parti'nin karşısına itti

Ali Bayramoğlu: Cumhurbaşkanının tavrı beni de AK Parti'nin karşısına itti
Ali Bayramoğlu: Cumhurbaşkanının tavrı beni de AK Parti'nin karşısına itti
Yeni Şafak gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu, Erdoğan'ın ağır sözler sarf ettiği MİT tırları haber için "MİT TIR'ları görüntüleri bana gelseydi yayınlardım" dedi. Bayramoğlu, "Cumhurbaşkanının tavrı" ve "Gezi Olayları'ndaki tutum"un kendisini de AK Parti'nin karşısına ittiğini söyledi.

RADİKAL - 7 Haziran seçimlerinden sonra hükümete yakın medya kuruluşlarındaki bazı yazarlar tarafında daha yüksek sesle dile getirilmeye başlanan Erdoğan ve AKP eleştirilerine önemli bir halka daha eklendi. Uzun yıllar AKP hükümetlerine destek veren ve hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesinde de yazan Ali Bayramoğlu bir dergiye verdiği röportajda "Cumhurbaşkanı’nın tavrı, Gezi Olayları’ndaki tutum beni de AK Parti ’nin karşısına itti" derken, AKP'ye yakın medya kuruluşlarında, "fikri düzeyi olamayan ve sadece iktidarı korumayı amaçlayan tetikçi yazarlar" türediğini söyledi.

Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu, MİT tırları haberleriyle ilgili olarak da Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni "Can Dündar’ın doğru davrandığını" ve "böyle bir haberi yayınlamamanın ahlaksızlık olacağını" söyledi. Bayramoğlu, “MİT tırlarının görüntüleri bana gelseydi ve yayın yönetmeni olsaydım, yayınlardım. Eğer böyle bir haberin doğruluğundan eminseniz onu yayınlamamak ahlaksızlık olur” dedi.

Ali Bayramoğlu Marketing Türkiye Dergisi’nden Ferruh Altun’a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Son birkaç yılda yaşananların kendisini AK Parti karşıtlığına ittiğini belirten Bayramoğlu, medyayı değerlendirirken de, “Sabah, Star ve Akşam gibi direk Ak Parti’nin yönettiği gazeteler var. Yaptıkları gazeteler Ak Parti bülteni, hatta ondan da öte Erdoğan’ın şahsi yayını gibi duruyor” ifadelerini kullandı.

Bayramoğlu'nun sözlerinden öne çıkan noktalar şöyle:

MİT TIRLARI HABERİ: 'CAN DÜNDAR DOĞRU OLANI YAPTI'

“MİT tırlarının görüntüleri bana gelseydi ve yayın yönetmeni olsaydım yayınlardım. Eğer böyle bir haberin doğruluğundan eminseniz onu yayınlamamak ahlaksızlık olur. Tabi ki haberin geldiği zamanı ve kaynağı da sorgularsınız ama bunlar ikincil konular olur. Seçimlerden sonrayı bekleyip o zaman yayınlayayım derseniz o zaman yine taraf olursunuz. O sebeple en doğrusu doğru bilgi geldiği anda yayınlamaktır. Can Dündar doğru olanı yaptı.”

YAKUP CEMİL GİBİ TETİKÇİ YAZARLAR TÜREDİ

“Bazı şeyler bazı insanları koruyor. Mesela beni koruyan şey geçmişim. İslami kesimde bana karşı 28 Şubat’tan kalma bir vefa duygusu var. Bu beni şimdiye kadar korudu ama herkesi koruyan böyle bir durum yok. Dolayısıyla o korunmayanlar gönderiliyor ve yerine çok daha düşük kalitede, Yakup Cemil gibi tetikçilik yapan, fikri düzeyi olamayan ve sadece iktidarı korumayı amaçlayan yazarlar geliyor. Hasan Cemal’ler Cengiz Çandar’lar sahneden indi onların yerine bu isimler geldi.”

CUMHURBAŞKANI'NIN TAVRI BENİ AKP KARŞISINA İTTİ

“Ben AK Parti’yi reformcu olduğu dönemde çok destekledim ki hâlâ da Türkiye’ye getirilerinin çok olduğunu düşünüyorum. Ama son dönemdeki siyaset tarzları, Cumhurbaşkanı’nın tavrı, Gezi Olayları’ndaki tutum beni de AK Parti’nin karşısına itti. Fakat hâlâ ‘AK Parti yok olsun’ diyenlerden değilim. Belli taraflarını düzeltirse yine fayda sağlayacağını düşünüyorum."

ÇAMUR ATAN YAZARLAR AK PARTİ MEDYASINDA  

"AK Parti’ye yakın medyada da bir uyarı sisteminin olması gerekiyor. Siyasetçinin istemediği soruların sorulmadığı bir yapı AK Parti’ye de zarar veriyor. Kendi tarafında uyarı istemini yok eden bir siyasi parti kendi sonunu da hazırlar. Sadece organik aydınlar ve çamur atan yazarlar faydadan çok zarar verir.”