@sarikayaercan

Ali Haydar Hakverdi: O yumruk seçmene verdiğim sözün simgesidir

Ali Haydar Hakverdi: O yumruk seçmene verdiğim sözün simgesidir
Ali Haydar Hakverdi: O yumruk seçmene verdiğim sözün simgesidir
Meclis'teki milletvekili yemini sırasında havaya kaldırdığı 'sıkılmış sol yumruğu' ile gündeme gelen CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi Radikal'e konuştu. CHP'nin genç yüzü, "Yumruğu seçmenime söz verdiğim için kaldırdım. O yumruk verdiğim sözün ve Meclis'teki duruşumuzun simgesidir" diyor.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Meclis'te önceki gün düzenlen yemin törenine, "Namusum ve şerefim üzerine yemin ederim" sözlerini söylerken havaya kaldırdığı sol yumruğu ve kalbine götürdüğü sağ eli ile damgasını vuran Ankara ’nın CHP ’li genç vekili Ali Haydar Hakverdi, Radikal’e konuştu.

Ali Haydar Hakverdi’nin, yemin sırasında sol yumruğunu havaya kaldırıp sağ elini kalbine götürmesini kimi “ilginç yemin”, kimi “tuhaflık”, kimi “kafa karıştırıcı hareket” olarak yorumladı. “Seçmeni mesaja boğdu” diyenler çıktı. Hatta sol yumruk ve sağ el kombinasyonu üzerinden “CHP'nin, kafası karışık acemi vekili” yakıştırması yapanlar bile oldu. Oysa 36 yaşındaki avukat Hakverdi'yi seçmen tam da bu tavrından dolayı önce CHP’nin ön seçiminde en fazla oyu alanlar arasına sokmuş, ardından da Meclis'e göndermişti. Yeni vekil Hakverdi de ‘sıkılmış yumruğun’ seçmenlerine verdiği sözün ‘simgesi’ olduğunu söylüyor: “O hareket o anda gelişmedi bir mesajdı. Seçmene verdiğim sözün simgeleşmesiydi. Yemini muhatabına ettim, selamı da seçmenime verdim.”

TUZLUÇAYIR'IN DARBE MAĞDURU ÇOCUĞU

Ali Haydar Hakverdi aslen 1979 Çorum doğumlu. Ankara’nın sosyalist hareketlerin, solun en radikal parti ve örgütlerinin hinterlandı konumundaki Tuzluçayır semtinin darbe mağduru çocuklarından biri. 1980 darbesi nedeniyle küçük yaşta jandarma ve cezaevleriyle tanışmış. Memleketinden 6 yaşında göç edip geldikleri Tuzluçayır'da ise kim sokağa çıktıysa yanında yer almaya çalışmış. 12 Eylül 1980 darbesi yaşandığında daha bir yaşındaymış şimdinin vekili Ali Haydar Hakverdi. Babası doğduğu Alacahaydar Köyü’nün muhtarıymış. Darbeyle birlikte babası siyasi kaçak durumuna düşünce, jandarma ve cezaevleriyle tanışmış. Evli ve bir çocuk babası olan genç vekil, o günlerde yaşadıklarını ‘çocuk aklıyla’ hatırladıklarını ve vekil olarak Meclis’teki sıkılmış yumruğunu şu sözlerle anlattı:

‘BABAMI CEZAEVİNDE TANIDIM’

Hep sorarlar ya “Siyasete ne zaman girdiniz?” diye bizi siyasetle doğmuşuz. Çocukken siyasetle tanışınca genç yaşta vekillik de mümkün oldu.  Dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğuyum. Darbe sonrası babam siyasi kaçak olunca evimiz sürekli jandarmalar tarafından aranıyordu. O süreçte büyük sıkıntılar yaşadık. Evde Almanya’dan gelen bir oyuncak tabanca vardı. O tabancayı jandarma bulur başımıza bir iş gelir diye annemin yaktığını hatırlıyorum. Babam bir süre sonra yakalandı ve 1,5 yıl hapiste yattı. İdamla yargılandı ama beraat etti. Biz cezaevi ile de o zaman tanıştık. Babamı Erzincan Cezaevi’nde tanıdım. Babam için cezaevine görüşe gitmiştik. Yüzlerce tek tip giymiş saçları tıraşlanmış insanı içinden ‘İşte o senin baban’ dediler. İşte biz bu süreçlerden geçtik. Babam cezaevinden çıkınca Ankara’nın Mamak ilçesine göç ettik. Tuzluçayır’da nalbur dükkânı vardı babamın. Ben de orada çalıştığım için esnafla tanıştım. Çorum ve fakir semti Tuzluçayır’da yaşadıklarımız bizi ister istemez siyasetin içine soktu ve sıkılmış yumrukların temelini oluşturdu. Üniversite yıllarımda da bu tavrımız sürdü.

‘GÜNDÜZ DİRENİŞÇİ, GECE AVUKAT OLDUK’

15 yıllık avukatlık yaşantım var. Çağdaş Hukukçular Derneği’nde aktif görev aldım. Gezi sürecinde aktiftik. "Dünyaya bakışımız gereği gündüzleri direnişçi, geceleri avukat” olduk.  Sonrasında ise eylemler sırasında hayatını kaybeden Berkin Elvan, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük'ün ailelerinin yanında davalarında bulunum. CHP’ye 1998 yılında üye oldum ama aktif olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun partinin başına geçmesiyle aktif çalışmaya başladım. 2014 seçimlerinde Mamak’ta oluşturduğumuz seçim güvenliği projesi ile çok başarılı oldu. Seçimi kazanamadık ama bu örnek uygulamayı örgütlere anlatma fırsatı buldum. Mamak merkezli yaptığımız çalışmalar Ankara 1. Bölge’de karşılık buldu. Bütün bu yaşadıklarımız bizim ön seçimden çıkmamızda etkili oldu.

O yumruk niye kalktı?

‘SEÇMENE SÖZ VERMİŞTİM VE YAPTIM’

Biz seçmenlerden oy isterken duruşumuzu koruyacağımız sözüyle oy istedik.  Seçmenlerimiz de bize inandı. Seçmenlere hem ön seçimde hem de genel seçimde seçim çalışması sırasında seçmenlere verdiğim bir sözüm vardı. ‘Sizin sesiniz olacağım ve sizin duruşunuzu Meclis’e taşıyacağım” diye.  Sol yumruğumuz seçmenlere verdiğim söz ve Meclis’te duruşumuzu göstermek için sıktım ve kaldırdım. O anda gelişmiş bir hareket değil. Duruşumuzun ve seçmene verdiğimiz sözün yerine getirmenin simgesidir o yumruk.  Daha sonrasında çok iyi tepkiler aldım. Herkes tebrik etti. Olumsuz hiç tepki gelmedi.

 

 Hakverdi, Kızılay'daki Gezi eyleminde. Ali Haydar Hakverdi'nin adaylığının kesinleşmesi sonrası pek çok genç, "Barikatta gördüğümüz uzun abi aday olmuş" mesajlarını paylaşmıştı.