Almanlar sevindi

Alanya'daki Almanlar kiliseye kavuşuyor. Cemaat için gelen bir papaz, geçici olarak Belediye Kültür Sarayı içinde ayrılan bir bölümde görev yapmıştı.

ANKARA - Bir dinin değişik mezheplerine mensup grupların ibadet özgürlüğü taleplerinin nasıl karşılanacağı konusu dahil belirsizlikler, uygulamada ciddi hak ihlallerine de kaynaklık ediyor. Buna en çarpıcı örneklerden biri Alevilerin cemevi taleplerine çıkarılan engeller oluşturuyor.
Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Başkanı avukat Kazım Genç, "Devletin tüm kurumları Alevi inanç ve kültürünün inançlarını yerine getirme konusunda sürekli engel çıkartıyor. Bu engelleme milyonlarca Aleviyi
yok sayma niteliğinde. Kâğıt üstündeki hak uygulamada yok. Başbakan zaten cemevlerini ibadet yeri olarak görmediğini söyledi. Ona göre, buralar bir kültürevi. Sorun bu bakış açısında, yasalarda değil" dedi. Genç, yaşadıkları zorlukları şöyle anlattı:
"Kartal şubemiz 3 bin imza toplayarak, belediye sınırları içinde imar planında ibadet yeri olarak ayrılmış yerle ilgili 'Cemevi yapmak istiyoruz' başvurusu yaptı, ardından o yerde inşaata başlamak istedi. 26 Mart'ta polis müdahale etti, 'yıkarız seçim sonrası yapın' diyerek izin vermedi. Kaymakamlık, yazılı başvurumuzu yanıtlamadı, ancak yöneticimize sözel olarak 'Cemevi için izin vermemiz mümkün değil' demiş. Yasal 60 günlük süre önümüzdeki günlere dolacak, cevap verilmezse dava açacağız.