"Almanya, PKK'nın saklanacağı bir ülke değil"

"Almanya, PKK'nın saklanacağı bir ülke değil"
"Almanya, PKK'nın saklanacağı bir ülke değil"
Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheuser-Schnarrenberger, Başbakan Erdoğan'ın Almanya'yı PKK'yı destekleyen ülkeler arasında saymasına tepki gösterdi: "Almanya, PKK'nın saklanacağı bir ülke değil."

Radikal.com.tr - Almanya, Adalet Bakanı Sabine Leutheuser-Schnarrenberger, Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın Almanya’yı PKK ’yı destekleyen ülkeler arasında saymasına tepki gösterirken, “Almanya, PKK’nın saklanacağı bir ülke değil” dedi. Bazı siyasi davaları Türkiye ’deki yetkililerle görüşmek istediğini anlatan Alman Bakan, Deniz Feneri davası için ise, “Yabancı bir bakanın Türkiye’deki bir davayla ilgili yorum yapması doğru değildir” dedi.

VİZEDE İLERLEME YOK
Resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Leutheser-Schnarrenberger, dün bir grup gazeteciyle kahvaltıda bir araya geldi. Alman Bakan, vize kolaylıkları konusundaki bir soruyu yanıtlarken, bu konuda asıl sorumlu bakan olmadığını belirtti ve “Standart bir cevap vererek, ‘İnceliyoruz, bakıyoruz’ demek istemem. Ancak bir ilerlemeden bahsedemeyiz” yanıtını verdi. Leu, “Bu, hayır anlamına mı geliyor?” sorusuna da Leutheuser-Schnarrenberger, gülerek, “Öyle” demekle yetindi.

PKK YANITI
Alman Bakan, Başbakan Erdoğan’ın, “PKK’nın Avrupa’daki destek gördüğü ülkelerin başında Almanya geliyor” sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “Alman Ceza Hukuku’na uygun şekilde PKK ile mücadele ediyoruz. Alman yerel savcılar ile Federal Başsavcılığın soruşturmaları var. PKK Almanya’ya göre, ülke dışında faaliyet gösteren bir terör örgütü. Biz bu kapsamda mücadelemizi sürdürüyoruz. Almanya, PKK’nın saklanacağı veya faaliyet göstereceği bir ülke değildir ki, zaten Almanya’da yasaklıdır. Alman yasaları kapsamında PKK’nın kara para aklama gibi finans kaynakları konusunda da soruşturmalarımız, yakın takibimiz sürüyor. Bir ucundan tutuyoruz, ancak onlar başka bir yöntem bulup yine karşımıza çıkıyor. Yasaklı örgüt ve ona para aktarılmasıyla ilgili mücadele kararlıyız.”

“GÖRMEZ SÜNNET YASASINI OLUMLU BULDU”
Almanya’da yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve Yahudi düşmanlığı ile sistemli bir şekilde mücadele edildiğini anlatan Leutheuser-Schnarrenberger, Almanya’da krize dönüşen, “sünnet yasası” konusunda gelinen noktayı Ankara’daki muhataplarına aktardığını söyledi. Konuyu Diyanet İşleri Bakanı Mehmet Görmez ile de paylaştığını belirten Alman Bakan, “Kendisi de yasayı olumlu karşıladı. Sünnet, Almanya’da artık yasaya uygun yapılacak. Yasa Bakanlar Kurulu’ndan geçti. Meclis’te de görüşülecek. Gerekli düzenlemeler yapılacak. Geçmişteki gibi tepkilerle karşılaşmıyoruz. Yasayla tüm endişeler ortadan kalkacak zaten kalkmış durumda. Bir sıkıntı yok” dedi.

MECLİS KOMİSYONU TÜRKİYE’YE GELECEK
Leutheuser-Schnarrenberger, Türk vatandaşlarının Neo Nazilerce öldürülmesiyle ilgili iddianame hazırlandığını da anımsatırken, şu bilgiyi verdi: “Federal Meclis Araştırma Komisyonu da bu konuda yoğun bir çalışma yapıyor. Komisyon Başkanı ve heyeti yakında Türkiye’ye gelecek. Aşırı sağcı radikal gruplarla mücadele için bir merkez oluşturuldu. Aşırı sağla mücadelede artık medeni cesaret göstermemiz gerekiyor. Benim bakanlığım, içişleri ve aile-gençlik bakanlıkları aşırı sağla mücadelede özellikle gençleri bilgilendirmede yoğun çaba gösteriyorlar. Siyaset bir olay olduktan sonra hemen bir şeyler yapıp daha sonra geri çekilmemeli. Aşırı sağla mücadele sürekli bir durum olmalı.”

KCK DAVASINA YAKIN TAKİP
Alman Bakan, ülkesindeki davanın uzantısı olarak Türkiye’de başlatılan Deniz Feneri soruşturmasının akıbeti hakkında ‘yabancı bir bakan’ olarak yorum yapmasının doğru olmayacağını belirtse de KCK davasında tutuklu gazetecilerin, avukatların durumunu Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile konuşacağını söyledi. Almanya’daki avukatların kendisinden Diyarbakır’da 2,5 yıldır tutuklu bulunan yazar, avukat ve İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Muharrem Erbey’in durumunu gündeme getirmesini istediğini anlatan Leutheuser-Schnarrenberger, “Kendisi aynı zamanda Avrupa Avukatlar Birliği’nden ödül alacak” dedi. Alman Bakan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’le de tutuklu milletvekillerinin durumunu görüşeceğini ifade etti.