Altan Tan: HDP adayları Marksist ve sosyalist... Bu fayda getirmez

Altan Tan: HDP adayları Marksist ve sosyalist... Bu fayda getirmez
Altan Tan: HDP adayları Marksist ve sosyalist... Bu fayda getirmez
HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan: Kendi partimizle ilgili bilgileri basından alıyoruz. Ben basında çıkan listeleri olumlu bulmuyorum, çok sosyalist, Marksist bir çizgide görüyorum. Bunun da çok fayda getirmeyeceğini düşünüyorum

RADİKAL - HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Yemen'deki iç savaşa değindi. Yemen'in tümünün ırk olarak Arap olmasına rağmen, inanç olarak Müslümanlığın Zeydi ve Sünni mezhebinden olduğunu söyleyen Tan, Zeydiliğin de Şiiliğin ana kollarından birisi olduğunu ifade etti.

'ORTADOĞU'DA FİİLEN ARABİSTAN, TÜRKİYE VE İRAN ÇARPIŞIYOR'

Tan, "Yemen'de iç savaş çıktı, niye bizim gündemimize geldi? Ortadoğu'da şu an fiilen Suudi Arabistan, Türkiye ve İran çarpışıyor. Suriye de Irak da hatta Kürdistan da maalesef bunun bir parçası ama esas çatışan Türkiye, İran ve Suudi Arabistan. Bizim hariciyecimiz başlangıçta bütün Ortadoğu'yu yöneteceğini zannetti. İran, şu an fiilen Yemen'e de el koymuş oldu. İran, Lübnan'a Hizbullah vasıtasıyla el koydu. Suriye'de Beşar Esad rejimiyle, Irak'ta Şii iktidarla, Kürdistan'da Talabani hareketiyle, en sonda da Yemen'de Husiler vasıtasıyla, Ortadoğu'da ne kadar etkili ve güçlü olduğunu gösterdi. Bizimkiler de maalesef 37 kilometre ötedeki türbeye bile sahip olamadı ve getirmek zorunda kaldı. Dış politikanın sefaleti ortada" diye konuştu.

Dengir Mir Mehmet Fırat: Erdoğan Edirne'de konuşsa 'Kürt yoktur' derdi

Gökçek: HDP'nin barajı aşması Türkiye'nin istikrarına darbedir

İran'ın Türkiye'ye nota verdiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a, "İran'a gelme" dediğini kaydeden Tan, "Kanlı bıçaklı olmadığı bir İran kalmıştı, onunla da böyle bir durum ortaya çıktı" dedi.

'KEŞKE DAVUTOĞLU YAZMASAYDI'

Altan Tan, "Başbakan, başkanlık sisteminin de olduğu seçim beyannamesini kendisinin yazdığını, Cumhurbaşkanı da beyannamenin kendisine okutulduğu belirtti. Bunu, Cumhurbaşkanı'nın tarafsızlığı açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Keşke Ahmet Davutoğlu yazmasaydı, kendisi yazsaydı ama maalesef yazı yazamıyor. Yazı yazma yeteneği çok zayıf ama konuşma çok iyi. Ben Cumhurbaşkanı'nın bugüne kadar yazdığı bir tek makaleyi bile okumadım, bırakın kitabı. Keşke kendisi yazsaydı, bence bizim parti ile ilgili de görüşlerini belirtsin, yazı yazsın göndersin; her şeye karışsın. Bizle ilgili yazdıklarının tersini yaparsak doğruyu buluruz. Hızını alamazsın bence, Yemen'deki Mısır'daki partiler için de bir şeyler yazsın. Bu işin suyu çıktı. 'Cumhurbaşkanı'nın yetkisi var mı, yok mu?' Cumhurbaşkanı'nın her şeye yetkisi var ve karışmalı. Yediğimize, içtiğimize, giydiğimize, konuşmamıza... Meclis'in yemek mönüsü de çok iyi değil; mesela çiğ köfte yok, ciğer kebap yok, ben cidden şikayet ediyorum. Bunlara da karışsın, yemek mönüsü de yazsın, çok iyi olur."

SELVİ VE YAYMAN OLMASA SÜREÇLE İLGİLİ BİLGİ ALMIYORUZ

HDP'li Tan, "HDP'nin milletvekili aday listeleri ile ilgili" soru üzerine, "Ben bilmiyorum. Abdülkadir Selvi ve Hüseyin Yayman olmasa, süreçle ilgili bilgi alamıyoruz. Kendi partimizle ilgili bilgileri basından alıyoruz. Ben basında çıkan listeleri olumlu bulmuyorum, çok sosyalist, marksist bir çizgide görüyorum. Bunun da çok fayda getirmeyeceğini düşünüyorum. Kendimle ilgili de bilgim yok ama kuşların söylediğine göre büyük ihtimalle Diyarbakır'da evimden aday olacağım, birinci sıra, tabi hanım verirse" dedi."

Çözüm sürecinden çıkarıldığınız gibi adaylıktan da mı çıkarıldınız?" sorusuna Tan, "Bunu beraber göreceğiz" yanıtını verdi.

İşte HDP'in İstanbul'daki üç adayı: Demirtaş, Turan ve Buldan

HDP'li Sarıyıldız'dan 'provokasyon' uyarısı

Bülent Arınç: HDP yüzde 11-12 oy alabilir  http://www.radikal.com.tr/132482213248222

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İç eleştiri - mazkac

  Sandığa gidecem ve oyumu HDP'ye vereceğim. Ama bu HDP'yi eleştiremeyeceğim anlamına gelmiyor. Altan Tan'dan çoğu kimsenin yapamadığını; yani özeleştiri yapıyor ve haklı da. Bir partiyi farklı ama zıt olmayan fikirler zenginleştirir. Bugün HDP'nin fazla oy alamamasının nedeni ülkenin %80 ' nini kapsayan dini hassasiyeti olan kesime tam olarak ulaşamamasıdır. Eğer parti tabanına sosyalist düşüncede olan kişileri yığarsan bu pek mümkün olmaz. Ama 90'lı yılların kürt hareketine nazaran bu tabu yıkıldı ve muhafazakar diye tabir edilen ( ki ben bu kelimeye başlı başına karşıyım, birileri muhafazakarsa bunlar kemalistlerden başkası değildir) kesiminde destekleyebileceği adaylara artık yer veriliyor. Bundan sonraki süreçte artık kişinin kimliğine bakılmaması sadece düşünceleri ekseninde bir seçim yapılmalıdır. Tabi bu süreç normalleşme sürecinden sonra ancak sancısız gerçekleşebilir.

  - momentum

  Günaydın Altan Tan... Türkiye'de Kürt nüfus oranı yüzde 15-18 arasında tahmin ediliyor, HDP'nin son seçimdeki oyu yüzde 6.5'muydu, ne idi, tam hatırlamıyorum. HDP, yurdun batısına yerleşmiş, topluma entegre olmuş, bireyselleşmiş Kürt'den oy alamıyor. Entegre bağlantılarını (yani örgüt ya da feodalite bağlantılarını) kullanabildiği kurtarılmış bölge, Kürt mahallesi, oba, köy, aşiret gibi tabanlarda oy organizasyonu yapabiliyor. Adamlar Kürt partisi kimliğinin sonuna geldiler, sınırın bundan sonrasında artık solculuk var. Ve siz de partinin aday profilinden şikayet ediyorsunuz. Gomonist değilsen senin ne işin var orada? Kürt-mürt deme bana sakın.