Altan Tan'dan Erdoğan'a yanıt: Kürtler zıkkımın kökünü istiyor!

Altan Tan'dan Erdoğan'a yanıt: Kürtler zıkkımın kökünü istiyor!
Altan Tan'dan Erdoğan'a yanıt: Kürtler zıkkımın kökünü istiyor!
HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan,Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Kardeşim ne Kürt sorunu? Ne istiyorsun? Allah aşkına bizden farklı neyiniz var?" sözlerine Kürtçe, "zexnepurt u kuzzulkurt istiyoruz" (zıkkımın kökünü istiyoruz) sözleriyle yanıt verdi.

RADİKAL - Konya'da Newroz Bayramı HDP İl Başkanlığı tarafından dün kutlandı. Polis, kutlama alanında geniş önlem alırken, katılımcılar tek tek üst aramasından geçirildikten sonra alana alındı. Kutlamada partililerine seslenen HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Konya'da Türk ve Kürtlerin kardeşçe yaşadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Amacımız; Konya'da Türkler ve Kürtler nasıl kardeşçe bir arada yaşıyorsa, bütün Türkiye 'yi de aynı şekilde, demokratik hakların, inançların birlikte yaşadıkları bir cumhuriyet haline getirmektir. Esas mücadelemiz bu. Birilerinin zannettiği gibi, birilerinin korku saldığı gibi bunlar ülkeyi bölecekler, bunlar parçalamak istiyorlar bunlar kavga gürültü istiyorlar, asla böyle projemiz ve niyetimiz yok."

" İSTANBUL , DÜNYANIN EN BÜYÜK KÜRT ŞEHRİ"

Altan Tan, İstanbul'un en büyük Kürt nüfusuna sahip il olduğunu anlatırken, "Dünyanın en büyük Kürt şehri İstanbul'dur. İstanbul'da 3 milyon Kürt yaşıyor. İstanbul da ortak vatan olacak, Konya da, Van da, Hakkari de, Mardin de, Adana da ortak vatan olacak" dedi.

Yeni Anayasa ile tüm kesimlerin haklarını alacağını belirten Tan, "Herkesin hakkı, hukuku teslim edilecek. Yeni bir anayasa kurulacak. Kürtlerin de ana dilde eğitim hakkı, Kürtçenin kamusal alanda kullanılması ikinci resmi dil ve bölgesel yönetimler tanınacak" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI'NA ELEŞTİRİ

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı da eleştiren ve 'kaynana' yakıştırmasında bulunan Tan, şöyle konuştu:

"Halk, kardeşçe yaşıyor. Kimse kimseyi boğazlamıyor. Ama politikacılarımız maalesef buna hazır değiller. Bir Cumhurbaşkanımız var evlere şenlik. Günde 5 saat konuşuyor. Günde 5 saat konuşan var mı? En dırdır eden kaynanalar bile günde 5 saat konuşmuyor, yoruluyor. Önüne gelene küfür ediyor. En son Bülent Arınç ile birbirlerine girdiler. 40 senedir bir mücadele var. Geliyor diyor ki, 'bu Kürtler ne istiyor, anlamadım' ya sende zeka sorunumu var da anlamadın. Kaç bin sefer söyleyeceğiz."

"SİLAHLAR SUSSUN, DİPLOMASİ ÇALIŞSIN"

Kürtler'in ana vatanının Türkiye olduğunu belirten Altan, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde TBMM'ye güçlü bir şekilde gireceklerini kaydetti. Tan, "Artık silahlar sussun. Diplomasi, akıl siyaset ve fikir çalışsın" dedi. Altan Tan, konuşmasının ardından Newroz ateşini yaktı ve halay çekti. Alandakiler de ateşin yakılmasının ardından müzik eşliğinde halay çekip, bayramı kutladı. (Ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/131948813194884

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anlamayan çok. - vemerald

  Yorumculara da bakınca bu sorunu anlamayan tek kişinin c.başkanı olmadığı açığa çıkıyor. Seviye çıtası biraz yüksek kalıyor gibi. Çıtayı düşürsek mi? Mesela heceleyerek öğretsek? Yok yok, kelime ezberleterek öğretsek?

  Boş konuşma rekortmeni. - kondolotlu

  Yahu altan bey. Boş konuşmak israftır. Gelin şu konuşmanızın altını biraz daha dolduralım. Şimdi kürtler ne istiyor. Ana dilde eğitim. OK sorun yok. Ancak kamuda kürtçe diyince orada duracaz biraz. Neden? Şimdi birkere talepler ihtiyaçlara göre oluşur. Türkiyede kürt nüfusu isterse yarı yarıya olsun. Ama bu nüfusun türkçe bilmeyenlerine göre bir oranlama yaparsak belki de % 1 bile çıkmaz. Eeee bu ihtiyaç neden doğuyor o halde. Hadi diyelim o %1 için kamuda kürtçeyi uyguladık. Şimdi bir kamu personeli iki dil birden mi bilmesi gerekiyor? Dolayısıyla istekler olmasın demiyoruz biraz mantıklı olsun arkadaşım. Örneğin neden okullarda en çok ingilizce öğretiliyor. Bir ihtiyaç olduğundan değil mi? Dünyada en çok konuşulan ikinci dil oluşundan örneğin. Haaaa biraz samimi olup bana şunu de. Kardeşim ben Irkçıyım, Kürt milliyetçisiyim.

  - momentum

  İki arkadaş kasabaya gidiyorlarmış. Yolun kenarında yenmeyecek bir şey, arkadaşlardan birisi eğlence olsun diye, şundan bir parça ağzına çal demiş, cebimdeki bin lira senin olsun. Beriki de hop diye deneni yapmış, parayı da almış ama, sonra içinde bir pişmanlık: bin lira için bu yapılır mıydı? Resmen küçük düşürdü beni. Öte yandan diğeri de pişman, eğlence olsun diye cebimdeki bütün parayı verdim, diye düşürmüş. Dönüşte aynı yerden geçiyorlamış, malzeme de yine orada duruyor, bizimki hemen atılmış: şundan bir parça ağzına al, bin lira yine senin. O da hemen deneni yapmış. Sonra dönüp birbirlerine bakmışlar: "Eee? Her şey yerli yerinde, biz bu b.ku niye yedik?"

  - momentum

  1- Konya'da Türkler ve Kürtler nasıl kardeşçe bir arada yaşıyorsa, bütün Türkiye'de de de aynı şekilde birlikte yaşayacaklarmış. Zaten yaşamıyorlar mıydı? Kendinize sorun eğer niye artık yaşamıyorlarsa. 2- İstanbul ortak vatan olacak, Konya, Van, Hakkari de ortak vatan olacakmış. Zaten öyleydi. İstanbul yine ortak vatan da, Van, Hakkari falan, sayenizde artık öyle görünüyor mu, bir sorup soruşturmak lazım. 3- Kürtlerin anavatanı Türkiye imiş, artık silahlar sussunmuş. Kimin itirazı vardı ki? Silahları 1984'te sen ateşlemeye başladın, istiyorsan yine sen sustur. "Olmayan" bir sorunu "çözmeyerek" meseleyi halletmek bize mahsus herhalde. Hayatın bu kadar ucuz olup, çenelerin de bu kadar boşa ve çok çalıştığı bir yerde başka türlüsü olmazdı.