'Alternatif Cumhuriyet töreni, alternatif Cuma namazı gibidir'

'Alternatif Cumhuriyet töreni, alternatif Cuma namazı gibidir'
'Alternatif Cumhuriyet töreni, alternatif Cuma namazı gibidir'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, CHP'nin alternatif Cumhuriyet törenleri yapmasını BDP'nin bir süre önce düzenlediği alternatif Cuma namazlarına benzeterek 'bölücülük' olarak yorumladı.

ANKARA - AK Parti Genel Merkezi'de Kurban Bayramı dolayısıyla teşkilatla bayramlaşma programı düzenlendi. Bayramlaşma programına katılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahinburada yaptığı konuşmada, Kurban Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı'nı birlikte kutlamanın heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Kurban da bizim, Cumhuriyet de bizim. Her ikisi de ortak paydamızdır, paydalarımızdır. Dinimiz nasıl milletimiz için, hepimiz için bir iman ve ahlak kaynağıysa, demokrasiyle taçlanmış olan Cumhuriyetimiz de bizim idari bakımdan yaşam biçimimizdir. Her ikisine de sahip çıkacağız, her ikisini de yaşayacağız ve yaşatacağız” dedi.

“BAYRAMLARIMIZ ANCAK BİZİ BİRLEŞTİRMELİ”
Dini ve milli bayramların bütünleşme amaçlı olduğunu, ayrışma için kullanılmaması gerektiğini ifade eden Şahin, şöyle devam etti:

“88 yıl boyunca Ankara'da Cumhuriyet bayramları hep aynı törenlerle halkın katılımıyla hipodromda veya başka mekanlarda devlet töreniyle kutlanmıştır. Bu sene ilk kez bir siyasi partimizin öncülüğünde alternatif Cumhuriyet törenleri yapılacağını duyduk. Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak her şeyden önce bundan üzüntü duydum. Bu, bizi biraraya getirme, bütünleştirme amacına hizmet etmez. Bizi ayrıştırır. CHP 'li arkadaşlarımız lütfen kusura bakmasınlar, Barış ve Demokrasi Partisi de bundan bir süre önce alternatif cuma namazları kıldırmaya başlamıştı. Bu aslında bir bölücülüktü. Ama şimdi haberlerini duymuyorum, tabandan gelen tepki üzerine bundan vazgeçtiler. Çünkü son derece yanlıştı. Ben, CHP'li dostlarımızın da Cumhuriyet kutlamalarıyla ilgili böyle bir ayrıştırma teşebbüsünden vazgeçmelerini umuyorum. Bunun çok yanlış olacağını düşünüyorum. Çünkü dini bayramlarımız da milli bayramlarımız da ancak bizi birleştirmeli. Aynı potada eritebilmeli. Ayrı gayrı olmaktan bizi kurtarmalıdır. İşte bunu sağlayabilirsek, hem bu bayramları, dini bayramları, milli bayramlarımızı öz ruhuna uygun olarak kutlamayı başarabiliriz. Bugünden tezi yok, ileride kutlayacağımız tüm bayramlarımızın bizi daha da kenetlemesini, hizmet etmesini diliyorum.” (aa)